Gdy doszła do władzy, zrobiła porządek z małżeństwami z nieletnimi! Dziś w Malawi już nikt nie ma odwagi spojrzeć na nieletnią

Małżeństwa z nieletnimi były w tym kraju legalne za zgodą opiekunów. Nowa przywódczyni nie była w stanie przekonać rodziców do zmiany swoich poglądów, ale skutecznie wpłynęła na 50 podległych jej wodzów, którzy zgodzili się unieważnić nielegalne związki. Zmusiła ich także do zniesienia wcześniejszych postanowień odnośnie możliwości poślubienia nieletniej za zgodą jej rodziców. Zwolniła 4 wodzów odpowiedzialnych za dane regiony, w których małżeństwa wciąż były zawierane. Gdy otrzymała potwierdzenie, że sytuacja się poprawiła, a wszystkie podejrzane małżeństwa unieważniono, ponownie przywróciła ich na stanowiska.

Przekonała liderów do zmiany kodeksu cywilnego, który do tej pory nie zakazywał związków z nieletnimi. Theresie udało się unieważnić ponad 3500 małżeństw, a jej działania przyniosły międzynarodowe uznanie. Prawie wszystkie dzieci poszły do szkół. Pomaga ogromnej liczbie biednych rodziców, których nie stać na zapewnienie pociechom edukacji. Zatrudniła nawet sieć „tajnych matek i tajnych ojców” we wsiach, którzy sprawdzają, czy rodzice nie wyciągają dzieci ze szkół i nie każą im wiązać się ze starszymi w zamian za jakieś korzyści materialne.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply