Gdy doszła do władzy, zrobiła porządek z małżeństwami z nieletnimi! Dziś w Malawi już nikt nie ma odwagi spojrzeć na nieletnią

Nie chce małżeństw z nieletnimi. Te dzieci muszą iść do szkół. Teraz ustaliłam swoje prawo, które rządzi wszystkimi w okolicy. Jeśli chodzi o małżeństwa, nie ma żadnych wyjątków. Żadne dziecko nie powinno pracować, zajmować się domem czy dziećmi. Powinno się uczyć — przekonuje Theresa.

Może niektórym wydawać się, że unieważnienie 3500 małżeństw do wciąż za mało, ale uwierzcie nam, że to ogromny sukces! Theresa Kachindamoto preżnie współpracowała z grupami matek, nauczycielami, komitetami rozwoju wsi, przywódcami religijnymi i organizacjami pozarządowymi.

Spotykała się z wielkim oporem rodziców oraz samych par. Duże zastrzeżenia do jej działań mieli szczególnie biedni rodzice, którzy zapłacili posag. Wielokrotnie grożono jej śmiercią. Kampania „od drzwi do drzwi” była największym sukcesem w osiągnięciu porozumień w sprawie unieważnienia związków. Wszystko jednak wymagało czasu i samozaparcia.

UNICEF chce powielić praktyki Kachindamoto i wprowadzić podobny „program” w wielu innych krajach z takimi samymi problemami.

Wyedukuj dziewczynę, a wyedukujesz cały obszar. To ty kształcisz cały świat. – mówi z dumą Theresa Kachindamoto.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply