Maryja, Józef i mały Jezus zamknięci w klatkach! Oto szopka na miarę dzisiejszych czasów

Weszliśmy z upragniony okres bożonarodzeniowy. Niektórzy twierdzą, że to jeszcze za wcześnie, bo do świąt zostało jeszcze dużo czasu, ale marketingowcy wydają się tym nie przejmować.

W supermarketach można już kupić ozdoby choinkowe czy bożonarodzeniowe drzewka. W galeriach handlowych unoszą się zapachy świeżo pieczonych ciasteczek czy woń sosny, które mają pozytywnie nastroić klientów i sprawić, aby nabywali więcej produktów. Już niedługo w kościołach pojawią się pierwsze szopki przedstawiające Świętą Rodzinę oraz moment przybycia pasterzy i Trzech Króli.

W kościele Claremont United Methodist Church w Kalifornii już stoi bożonarodzeniowa szopka. Przedstawia Jezusa, Maryję i Józefa jako uchodźców umieszczonych w klatkach. Pomysłodawcy chcieli zwrócić uwagę na warunki, przed którymi stoją imigranci ubiegający się o azyl w Stanach Zjednoczonych. Zdjęcie niezwykłej szopki pojawiło się na stronie internetowej kościoła. Widzimy trzy klatki zwieńczone drutem kolczastym. Pośrodku leży Dzieciątko Jezus owinięte w koc termiczny. 

Przedstawiliśmy najsłynniejszą rodzinę uchodźców na świecie, rodzinę Jezusa — powiedział dziennikarzom główny pastor Karen Clark Ristine.

Dodał, że gdyby Święta Rodzina szukała dziś schronienia w USA, dokładnie tak to wszystko by wyglądało. Mówił, że biblijna historia Maryi i Józefa uciekających z Izraela do Egiptu, aby uniknąć dekretu króla Heroda, nakazującego zabicie wszystkich malutkich chłopców, jest symbolem trudnej sytuacji tysięcy uchodźców szukających azylu w Ameryce.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply