Trzy najpopularniejsze męskie kompleksy. Sprawdźcie, co najbardziej martwi i krępuje waszych partnerów

Problemem odczuwania różnych kompleksów zajmowało się wielu psychologów, między innymi Zygmunt Freud czy Carl Young.

Każdy człowiek odczuwa wstyd, niepokój czy lęk, dlatego posiadanie kompleksów jest wpisane w ludzką naturę. W powszechnym odczuciu doświadczanie kompleksów, to odczuwanie przez jednostkę pewnego dyskomfortu w związku z czymś (osobą, rzeczą, tematem, zachowaniem), co wywołuje skrępowanie, strach, niepokój lub skrępowanie.

 

Kompleksy kobiet i mężczyzn różnią się od siebie, ponieważ każda z płci przywiązuje większą uwagę do innych aspektów życia człowieka i w czym innym odnajduje satysfakcję czy szczęście. Wiele lat badań prowadzonych przez psychologów pokazało, że mężczyźni przede wszystkim borykają się z trzema kompleksami.

Trzy najpopularniejsze męskie kompleksy

1. Kompleks pustego portfela

Mężczyzna z definicji powinien być zaradny, dlatego każdy facet za najprostszą formę weryfikacji swojej zaradności uznaje ocenę stanu zasobności  portfela. Mężczyzna mało zarabiający, który nie może zapewnić swojej kobiecie (rodzinie) wygód, czuje się gorszy od innych samców i popada kompleksy. Czuje się małowartościowy, niezaradny i bezużyteczny, gdyż nie potrafi należycie zapewnić bytu i poczucia bezpieczeństwa tym, na których mu zależy.

 

2. Kompleks pantoflarza

Kobieta z charakterem może świetnie uzupełniać mężczyznę, ale kobiety zbyt władcze czy apodyktyczne, potrafią na tyle zdominować mężczyzn, że zupełnie tracą oni poczucie własnej wartości. Czują się przetłoczeni, niemęscy i stłamszeni. Kompleksy na tym tle potęguje dodatkowo sytuacja towarzyska takiego mężczyzny: jeśli wszystkim jest wiadome, że to kobieta rządzi w związku, mężczyzna jeszcze silniej przeżywa swoje rozterki.

3. Kompleks niedocenionego ego

Podstawą tego kompleksu jest brak utwierdzenia mężczyzny w tym, że dobrze postępuje. Ten kompleks jest bardzo powszechny, ponieważ mężczyźni z natury potrzebują pochwał i poklasku, aby właśnie poczuć się jeszcze bardziej męskimi, zaradnymi i potrzebnymi.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : mediamag.am

Reply