Oto 11 niezwykłych rzeźb, które zdobią ulice miast. Prace zaskakują pomysłowością i zmuszają przechodni do refleksji

Niegdyś miejscem prezentacji sztuki były galerie czy muzea. Dziś artyści wychodzą do ludzi, dlatego przestrzeń miast zapełnia się ich pracami, które nie tylko przykuwają uwagę i urozmaicają wygląd ulic czy placów, ale też zmuszają do myślenia. 

Formą artystycznej kreacji, która doskonale sprawdza się mieście jest rzeźba. Metropolie pełne są figur umieszczonych na cokołach tworzących pomniki, ale sztuka rzeźbiarska stwarza o wiele więcej możliwości tworzenia posągów i ustawiania ich na ulicach, z czego chętnie korzystają współcześni artyści. Bawią się oni kształtem, materiałem, kompozycją czy lokalizacją swoich prac względem innych punktów miejskiego krajobrazu.


rzeżba-pas


Efekt zamysłu niektórych artystów jest zdumiewający. Rzeźby zdają się tworzyć z miastem jedność, przypominają jego historię czy prezentują ważne dla społeczeństwa wartości czy problemy. Często też przykuwają uwagę ze względu na techniczny aspekt swojej prezentacji, bo wydają się przeczyć prawom fizyki.

Prezentowanych poniżej 11 prac to najlepszy dowód na to, że współczesne rzeźby mogą zachwycać, a ich przesłanie być bardzo trafne. 

1. Pomnik anonimowego przechodnia, Jerzy Kalina, Wrocław (Polska)

p1


p2


2. Obserwator, Wiktor Hulík, Bratysława (Słowacja)

p3


Na kolejnych 4 stronach galerii najdziecie rzeźby zdobiące m.in Singapur, Pragę czy Nowy York. 

p4

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply