7 słynnych legend, które miały swoje podstawy w rzeczywistości. Jednak nie jest ona tak fantastyczna, jak w opowieściach…

Każda legenda zawiera ziarno prawdy, jednak często jest ono takie niewielkie, że ciężko wierzyć nawet w nie.

Od wieków ludzie snuli opowieści, w zimowe dni przy ogniu czy przy pracy. Opowieści o bohaterach, wspaniałych latach i w wydarzeniach z zamierzchłych czasów. W zależności od tego, kiedy były opowiadane i co miały na celu, występowali w niej bogowie, herosi, giganci czy sprytne i mądre dzieci. Opowieści te miały uczyć, wskazywać drogę, ale też przyciągać i zabawiać.

Opowieści przechodziły z pokolenia na pokolenie, przekazywane ustnie na przestrzeni wieków zmieniały się, zazwyczaj główne tematy, bohaterowie się zgadzali, ale przygody, jakie przeżywali już nie koniecznie. Jednak nie przeszkadzało to ani mówcom, ani słuchaczom, by poświecić czas i wysłuchać opowieści o czasach, gdy niesamowite stwory mieszkały tuż obok ludzi, a wyprawa do lasu mogła skończyć się spotkaniem Borowego czy Wilkołaka.

Artvalue

Wiele mitów, które pochodzą z różnicy kultur, okazują się bardzo do siebie podobne, mimo różnych imion i nazw miejsc, ich fabuła i przesłanie jest bardzo podobne. Jak widać podróżni bardowie, potrafili daleko podróżować ze swoimi opowieściami. Część z tych legend przepadła na zawsze, część przetrwałą do dziś, została spisana i stała się kanonem. A dzięki badaniom, często odkrywa się, że miały ono ziarno prawdy lub też dochodzi się, skąd mogły się wziąć.

Potop

W Biblii można przeczytać, że wielki potop ogarnął cały świat, by zmyć grzechy świata. Naukowcy potwierdzają, że wielka powódź miała miejsce, ale nie w globalnym zasięgu. Prawdopodobnie była to wielka powódź w Mezopotamii, w pobliżu Ur, między Eufratem a Tygrysem. Inni naukowcy uważają, że powódź miała miejsce na wybrzeżach Morza Czarnego około 10 tysięcy lat temu, i powracała przez jakieś 300 lat.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : brightside.me

Reply