Pyszne alternatywy dla krowiego mleka, które przygotujesz samodzielnie w domu


Mleko kokosowe

mlekokokosowe

Składniki:

  • 2 szklanki naturalnych wiórków kokosowych (bez siarki, cukru itp., czytajcie skład)
  • 2 szklanki gorącej wody

Szklankę wiórków miksujemy kilkanaście minut (pamiętając o przerwach, żeby nie przegrzać miksera), do momentu, aż masa stanie się oleista i zacznie pachnieć „kokosowo”. Wówczas dodajemy kolejną szklankę wiórków i ponownie miksujemy, najlepiej do momentu otrzymania masła kokosowego. Łączymy je ze szklanką gorącej wody, znowu miksujemy kilka minut. Gdy całość przestygnie, przez gazę wyciskamy w niej płyn do naczynia. Pozostałą masę znowu wkładamy do miksera, zalewamy szklanką gorącej wody, ponownie miksujemy i ponownie – po wystudzeniu – przeciskamy przez gazę.

Mleko zlewamy do zamykanego szczelnie pojemnika (może być słoik) i przechowujemy do kilku dni w lodówce. Po kilku godzinach w niskiej temperaturze mleko rozwarstwi się, na górze zbierze się tłuszcz kokosowy, z którego można ubić kokosową śmietankę.


Mleko sojowe

mlekosojowe

Składniki:

  • 200 g ekologicznej soi
  • 2,5 l wody

Soję zalewamy na noc woda, aby napęczniała. Rano odcedzamy ją, płuczemy, wlewamy 3 szklanki świeżej wody, całość miksujemy na kremową masę. W tym samym czasie gotujemy w dużym garnku 2,5 l wody (10 szklanek), do wrzątku przekładamy masę sojową i doprowadzamy do wrzenia. Gdy powstanie piana, dodajemy nieco zimnej wody, aby opadła; czynność powtarzamy trzykrotnie. Całość po przestudzeniu przelewamy przez sitko wyłożone gazą. Odsączony płyn to mleko sojowe.


Mleko migdałowe

mlekomigdalowe

Składniki:

  • szklanka migdałów bez skórki
  • gorąca woda
  • 5-6 daktyli lub moreli, niesłodzonych, niesiarkowanych

Migdały zalewamy wodą i odstawiamy na noc. Rano przekładamy do miksera zezem z umytymi daktylami lub morelami, zalewamy szklanką wody i miksujemy przez kilka minut. Otrzymaną masę przekładamy na sitko wyłożone gazą, gdy przestygnie wyciskamy płyn. Potem znowu wkładamy ją do miksera, znowu zalewamy szklanką gorącej wody, miksujemy i wyciskamy, a cały proces powtarzamy 3 razy. Jeżeli do mleka dodamy kilka ziarenek wanilii, otrzymamy mleko smakowe.


Mleko owsiane

mlekoowsiane

Składniki:

  • szklanka płatków owsianych
  • woda źródlana

Płatki zalewamy zimną wodą (nieco ponad poziom płatków), zostawiamy na noc. Rano przekładamy do miksera, zalewamy 4 szklankami przegotowanej wody lub wody źródlanej, blendujemy. Przecedzamy przez gazę rozłożoną na sitku – i gotowe. Mleko w lodówce możemy przechowywać do 2 dni. Pozostałą pulpę owsianą możemy wykorzystać np. do upieczenia ciastek owsianych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply