Mont Everest to śmiertelnie niebezpieczna góra, o czym najlepiej świadczy ilość ciał, które można spotkać w drodze na szczyt

Wspinaczka górka to fascynująca, ale także śmiertelnie niebezpieczna pasja.

Góry są zachwycającymi obiektami przyrodniczymi, które przerażają swą potęgą i majestatem. Ich zdobywanie wymaga nie tylko wytrwałości i doskonałej kondycji, ale też odwagi, bo wspinając się niejednokrotnie trzeba pokonać samego siebie. Niestety nie wszystkim to się udaje…

Uczucie zdobycia szczytu wysokiej góry jest z niczym nieporównywalne, bo to unikalna mieszanka szczęścia, dumy i zmęczenia, doprawiona zapierającymi dech w piersiach widokami. Niestety nie każdy, kto wyrusza na górską wędrówkę, ma szansę z niej powrócić. Czasem góra pokonuje człowieka, zwłaszcza gdy jest to tak niebezpieczny szczyt jak Mont Everest.

Mont Everest liczy 8848 m n.p.m. i jest najwyższą górą na Ziemi. Szczyt położony jest w Himalajach Wysokich ma granicy Chin (Tybetu) oraz Nepalu, a po raz pierwszy został zdobyty przez człowieka pod koniec maja 1953 roku i od tego czasu zmierzyło się z nim już tysiące śmiałków.

Na wysokości około 8000 metrów kłopot sprawia nawet oddychanie, a dodatkowym obciążeniem jest siarczysty mróz i porywisty wiatr. Trudne warunki atmosferyczne pokonały już wielu znakomitych alpinistów, który w różnorodny sposób stracili życie pnąc się na szczyt.

Ciała martwych wspinaczy zazwyczaj zostają na górze, ponieważ ich sprowadzenie do doliny byłoby bardzo trudne i niebezpieczne. Ich obecność sprawia, że wspinający się ludzie, naocznie mogą zobaczyć potęgę najwyższej góry świata.

Więcej o osobach, które na wieki spoczęły na zboczach Mont Everest, przeczytacie na kolejnych stronach. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wittyfeed.com

Reply