Archeolodzy odkryli w Turcji mozaiki sprzed 2000 lat! Zobaczcie, jak niegdyś ludzie zdobili swoje domy

Świat pełen jest śladów przeszłości, choć niektóre są dość skrzętnie ukryte przed naszym wzrokiem. Ich poszukiwaniem i opisywaniem zajmują się archeolodzy, którzy na początku tego roku dokonali wspaniałego odkrycia w tureckim mieście Zeugma. 

Profesor Kutalmış Görkay z Uniwersytetu w Ankarze przewodniczy zespołowi archeologicznemu pracującemu od 2007 w tureckim mieście Zeugma, w pobliżu granicy z Syrią. Efektem ich żmudnej i wieloletniej pracy jest odkrycie szklanych mozaik z II wieku przed naszą erą, zdobiących dom zamożnego obywatela miasta.


wykop-pas


Według profesora Görkay mozaiki były integralną częścią budowli i oprócz funkcji dekoracyjnej miały być też wyrazem poglądów i statusu właściciela domu. Kompozycje przedstawiają mitologiczne postaci, bogów i antycznych bohaterów. Zauważono też, że były starannie dobrane od funkcji pomieszczenia w jakim się znajdowały, np. w sypialni dominowały mozaiki przedstawiające bogów miłości.

Mozaika przedstawiająca muzy zachowała się w dość dobrym stanie

wykop-2


Miasto Zeugma zostało założone w III wieku p.n.e. za czasów Aleksandra Wielkiego, przez jednego z jego byłych dowódców Seleukosa Nicatora. Ponad 200 lat później zostało wcielone do Imperium Rzymskiego i nastały czasy jego świetności. Niestety w połowie II wieku naszej ery zostało zniszczone przez Persów i już nigdy nie odzyskało swojego blasku. Po upadku Rzymu miasto znalazło się pod władaniem Cesarstwa Bizantyjskiego.

To zaskakujące, jak cudowne relikty przeszłości zakopane są głęboko pod ziemią

wykop-3


Zeugma, dzięki swojemu położeniu geograficznym i przechodzącym tamtędy szlakom handlowym, była jednym z najważniejszych i najbogatszych miast we wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego. O prężnym rozwoju aglomeracji oraz o znaczeniu i zamożności jej mieszkańców świadczą odkryte mozaiki, ponieważ na takie ozdoby nie mogli sobie pozwolić ubodzy obywatele, żyjący w prowincjonalnych miejscowościach.

Miasto dręczą powodzie i część zabytków znika pod wodą

wykop-4

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply