Na tej niepozornej zagadce wykładają się nawet matematycy. Tylko jedna osoba na tysiąc potrafi znaleźć dwa możliwe rozwiązania. Jesteś jedną z tych osób?

Było już wiele zawiłych matematycznych zadań, które swoją skomplikowaną strukturą odstraszały od ich rozwiązywania.

Testy na inteligencję wskazywały na sposób myślenia i mówiły co nieco o wartościach wyznawanych przez danego rozwiązującego. W tej niepozornej zagadce nie chodzi jednak o szczególne cechy charakteru konkretnej osoby, która postanowiła zmierzyć się z zadaniem.

Test na inteligencję, który zalał ostatnio Facebooka, jest wyjątkowy, bo z pozoru niezwykle prosty, ma aż dwa zadania. To zadanie na błyskotliwość. Wymaga od rozwiązującego uruchomienia „szarych komórek” i tzw. myślenia out of the box, bo choć z pierwszym rozwiązaniem łamigłówki nikt zwykle nie ma problemu, znalezienie drugiego przysparza sporych trudności nawet matematykom.

Tak mówi o zagadce jej twórca z serwisu Go Tumble: – Ta matematyczna zagadka wcale nie jest taka prosta. Chociaż w tego typu zadaniach mamy zwykle jedno rozwiązanie, tutaj są dwa, co wywołuje gorące dyskusje na całym świecie – podkreśla.

Z tym z pozoru banalnie prostym matematycznym problemem radzi sobie tylko 1 osoba na 1000. Co trzeba zrobić, by znaleźć się w gronie szczęśliwców, którzy mogą popisać się niebanalnym myśleniem i wysoką inteligencją? Wystarczy znaleźć liczbę, która kryje się w miejscu znaku zapytania. Podpowiedzią powinny być rozwiązania wcześniejszych  działań przedstawione w konkretnej sekwencji.

Ruszcie głową i sprawdźcie się w tym zadaniu, zanim przejdziecie na następną stronę, by poznać odpowiedzi.

rwsze rozwiązanie polega na zsumowaniu wszystkich liczb według określonego schematu. Zgadzamy się wszyscy co do tego, ze 1 + 4 = 5. By uzyskać wynik końcowy musimy tylko dodać występujące po sobie sumy i tak: 1+ 4 = 5, w drugim wierszu 2+ 5 = 7 + 5 (suma pierwszego dodawania) = 12, 3 + 6 = 9 + 12 (suma z drugiego wiersza) = 21 i w końcu 8 + 11 = 19 + 21 (suma z trzeciego wiersza) = 40. Proste prawda? Na to rozwiązanie wpadła większość zmagających się z zagadką.

Znacznie trudniejsze było jednak znalezienie drugiego, alternatywnego sposobu rozwiązania łamigłówki i drugiego, zupełnie innego wyniku!

Wbrew pozorom odnalezienie alternatywnego rozwiązania nie było bardziej wymagające z powodu tego, że trzeba było wykonać na liczbach bardziej skomplikowane działania. Trudność polegała na tym, że po uzyskaniu pierwszego wyniku, trzeba było jeszcze raz zmobilizować rozluźniony umysł do myślenia.

By uzyskać pożądane wyniki, wystarczyło oprócz dodawania pomnożyć przez siebie liczby z kolejnych wierszy i tak: 1 × 4 = 4 +1 = 5, 2 × 5 = 10 +2 = 12, 3 × 6 = 18 + 3 = 21, 8 × 11 = 88 + 8 = 96.

Udało wam się znaleźć oba rozwiązania? Dajcie znać w komentarzach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : chronicle.com, thesun.co.uk

Reply