Wiele osób ma na skórze takie plamki. Czy oznaczają chorobę, czy to tylko defekt kosmetyczny?


Czerwone znamiona pojawiające się na skórze to tzw. naczyniaki, łagodne zmiany, które rozwijają się przy naczyniach krwionośnych lub chłonnych.

W większości przypadków naczyniaki pojawiają się na skórze w wyniku naturalnego procesu starzenia się organizmu i nie niosą żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia czy życia.


Czym tak właściwie są naczyniaki?

Lekarze mówią, że mają podobną etiologię do żylaków, ale powstają prostopadle do skóry. Innymi słowy, to małe napięcia kapilarne, których przyczyną jest nieciągłość układu naczyniowego. Naczyniaki rzadko przeradzają się w nowotwory złośliwe, jednak dobrze jest mieć na nie oko i – zwłaszcza jeżeli mamy więcej tego typu zmian – kontrolować je od czasu do czasu u lekarza.


Upewnij się, czy to na pewno naczyniak

Oprócz naczyniaków na skórze mogą pojawić się także inne, również czerwone zmiany. Są to:

  • trądzik różowy lub rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy, które są częstą dolegliwością np. kobiet w ciąży. Dobrą wiadomością jest to, że można je leczyć, w tym także usuwać laserowo. Zdarza się też, że znikają bez leczenia.
  • naczyniaki – łagodne zmiany, które często występuje u noworodków. Zazwyczaj mają szorstkie, postrzępione krawędzie i wypukłą powierzchnię. Czasami znikają same, a czasami pozostają na całe życie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : marketium.ru

Reply