7 zachowań nadopiekuńczych rodziców, które nie pozwalają się dziecku rozwijać. To nie służy ani tobie, ani twojemu dziecku

Robisz wszystko za dziecko

Zwłaszcza kiedy widzisz, że inne dzieci już potrafią coś zrobić to, by twoje dziecko nie pozostawało w tyle, robisz wszystko za nie. Karmisz, ubierasz dziecko czy robisz za nie prace do szkoły. To wszystko ma jeden skutek, twoje dziecko nie potrafi radzić sobie same. Nie ma jak się nauczyć, jak się ubierać czy wycinać i kleić. Oczywiście, że na początku robi coś nieporadnie i długo, ale jest dzieckiem i ma do tego pełne prawo.

Planujesz dziecku czas wolny

Kiedy cały czas planujesz czas dziecku, organizujesz mu wspólne zajęcia i ciągle musi kręcić się obok ciebie to znak twojej nadopiekuńczości. Nie dociera do ciebie, że dziecko może samo podejmować jakieś decyzje, uważasz, że tylko ty wiesz, co dla niego najlepsze.  Planujesz dziecku szkołę, zajęcia czy hobby. Takie dziecko nie umie w dorosłym życiu podejmować decyzji, wybierać tego, co chce i co uważa za dobre dla siebie. Kiedy takie dzieci dostają możliwość decydowania, nie potrafią wziąć na siebie takiej odpowiedzialności.

Chronisz dziecko przed smutkiem i złymi informacjami

Wyrażanie uczuć dobrych i złych, nie tylko radości, ale i złości i smutku pokazuje dzieciom, że mają prawo do czucia. Kiedy obsesyjnie chronisz dziecko i masz poczucie winy, gdy ono jest smutne to niestety, ale jesteś nadopiekuńczym rodzicem. Świat to nie tylko piękne chwile i tęcze, ale i zwykłe dni. Pozwól dziecku poznawać emocje, wyrażać je i nie chroń dziecka przed najdrobniejszym stresem, bo później nie poradzi sobie z najmniejszym kłopotem, który urośnie do rangi śmiertelnego problemu.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me


Reply