7 zachowań nadopiekuńczych rodziców, które nie pozwalają się dziecku rozwijać. To nie służy ani tobie, ani twojemu dziecku

Szukasz dziecku pracy

Nastolatek, kiedy chce zarobić, ma taką możliwość. Wakacyjne prace uczą szacunku do pracy, pieniądza i umiejętności wydawania. Jednak to dziecko ma sobie samo znaleźć pracę. Oczywiście możesz bać się nieuczciwości pracodawcy, jednak twoja rola powinna ograniczyć się do uczulenia dziecka, na co ma zwrócić uwagę. Kontrolowanie go w miejscu pracy naraża go na śmieszność i podważa jego pewność siebie. Ocena ryzyka, decyzyjność i konsekwencja bardzo przydają się w dorosłym życiu, daj dziecku szanse, by nauczyło się tego.

Kontrolowanie jego znajomych i przyjaciół

Szpiegowanie dziecka czy jego przyjaciół na portalach społecznościowych, sprawdzanie telefonu, czy myszkowanie po jego rzeczach jest niedopuszczalne. Kiedy masz dobry kontakt z dzieckiem, umiesz z nim rozmawiać, szybko dostrzeżesz, że coś jest nie tak. Wiadomo, nie każdy znajomy przypada rodzicom do gustu, ale jeśli dziecko dowie się o twoim szpiegowaniu, straci do ciebie zaufania, a wtedy z pewnością odetnie cię od swojego życia.

Trzymanie dziecka na siłę w domu

Kiedy czujesz szczęście tylko wtedy, gdy dziecko jest w domu, czas udać się po pomoc. Z czasem dziecko ma coraz więcej swoich spraw i zajęć. Trzeba pozwolić mu iść własną drogą, zrozumieć, jeśli wybierze inne miasto, by tam studiować. Warto pamiętać, że dziecko albo za wszelką cenę będzie chciało uwolnić się od nadopiekuńczego rodzica i uciec do innego miasta czy kraju i ograniczyć kontakt, albo zostanie przy mamie, zupełnie nieogarnięte życiowo, ubezwłasnowolnione i bezradne.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me


Reply