Małe jest piękne, czego najlepszym dowodem są drzewka Bonsai. Przekonajcie się, że te rośliny są totalnie zachwycające!

Roślin doniczkowych, którymi ludzie mogą przystrajać swoje domy jest wiele, ale szczególną ozdobę stanowi Bonsai. Są to miniaturowe, specjalnie przycinane drzewka, rosnące w płaskich donicach. Większość z nas kojarzy je z filmu „Karate Kid”, gdzie hodował je pan Miyagi. 

Sztuka uprawiania i pielęgnacji Bonsai pochodzi z Chin, gdzie stosowano nazwę „penzai”, choć od wieków jest też znana w Japonii. Drzewka Bonsai wymagają dużo czasu, cierpliwości i poświęcenia, gdyż proces ich wzrastania i kształtowania jest długi, a osiągniecie zamierzonego efektu może zając nawet kilkanaście lat lub być dziełem kilku pokoleń ogrodników. Warto jednak zainwestować czas i energię w uprawę tych roślin, ponieważ efekty jakie można osiągnąć są niezwykle miłe dla oka.


bonsai-pas


Styl Bonsai polega na stosowaniu technik ograniczających wzrost rośliny, przez co ogrodnik nadaje jej pożądany, ciekawy kształt. Gałęzie są przycinane i owijane materiałem lub drutem, dzięki czemu rosną na boki, a nie w górę. Dodatkowo podszczypuje się pędy i stosuje ograniczone nawożenie. Jest to praca dająca dużo satysfakcji, ale jeśli brak wam cierpliwości, to w sklepach możecie kupić już odhodowane drzewka Bonsai, którym wyznaczono kierunek wzrostu.

O tym, że warto poświęcić czas na uprawianie drzewek Bonsai świadczą poniższe zdjęcia, które ukazują 15 okazów, uznawanych za jedne z najpiękniejszych na świecie. 

1. Miniaturowa azalea

amazing-bonsai-trees-1-1-5710e7828a6d0__700


2. Wisteria

amazing-bonsai-trees-2-1-5710e789c26e6__700


3. Bonsai liczące 800 lat

amazing-bonsai-trees-22-5710f3ab92e45__700

 


4. Sakura

Już na kolejnej stronie zobaczycie Bonsai, które przetrwało zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę. 

amazing-bonsai-trees-3-1-5710e79064ec0__700

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : boredpanda.com

Reply