Niegdyś produkty tych marek kupował cały świat, dziś firmy nie istnieją. Zobacz, jacy giganci nie wytrzymali rynkowej konkurencji

Nie ma na świecie firmy, która ma stuprocentową pewność co do swojej przyszłości. Gusta konsumentów są zmienne, a rynek coraz bardziej wymagający, dlatego bankructwo może dotknąć nawet największe korporacje. 

Nie wszystkie pomysły na biznes są dobre, ale istnieją również takie, które mogą doprowadzić do zbudowania światowej marki z milionami konsumentów rocznie. Kiedy tak się dzieje, może się zdawać, że  sytuacja będzie trwać wiecznie, a pasmo sukcesów nigdy się nie skończy. Duża produkcja, miliardy zainwestowanych pieniędzy i setki pracowników to dowód, że firma funkcjonuje, ale czy na pewno przynosi zyski? Poznaj historię siedmiu firm, które pomimo swej znaczącej pozycji na rynku nie przetrwały.


1. Blockbuster.

Przemysł filmowy na przestrzeni ostatniej dekady zmienił się diametralnie. Obecnie filmy są produktem łatwo dostępnym, którego zdobycie nie wymaga wyjścia z domu, ponieważ kilka kliknięć w światowej sieci Internet sprawia, że seans kinowy można urządzić na własnej wygodnej kanapie. Nic więc dziwnego, że mając tak łatwy dostęp do zasobów kinematografii, ludzie zrezygnowali z wizyt w wypożyczalniach video. Zmiana upodobań i potrzeb konsumentów wpłynęła na firmę Blockbuster, niegdyś największą wypożyczalnię kaset video. Firmę założono w 1985 roku, a wypożyczanie filmów okazało się trafionym pomysłem. Po niecałych 20 latach funkcjonowania Blockbuster zatrudniał ponad 60.000 pracowników w 9000 sklepach. Niestety, rozwój Internetu,  a wraz z nim masowe rozpowszechnianie pirackich kopi nagrań, przyczyniły się do spadku popularności wypożyczalni. Firma nie przetrwała zmian ani nie znalazła nowej drogi rozwoju, dlatego trzy lata temu zakończyła swą działalność. Podobny los spotkał również największą wypożyczalnię kaset video w Polsce.

firma-00


 

2. Napster.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych pojawił się nowy format zapisu i odtwarzania muzyki – MP3. Pliki w tym formacie szybko zyskały dużą popularność, a firma Napster, zajmująca się ich darmową dystrybucją, zaczęła osiągać sukces. Jednak muzyka nie bierze się znikąd, a jej twórcy nie byli zadowoleni z faktu, że jest rozpowszechniania sposób nie przynoszący im zysku. W związku z tym Napster był dość często pozywany do sądu, m.in. przez perkusistę zespołu Metallica. Ostatecznie firma została zamknięta i w 2011  oficjalnie połączyła się z Rhapsody, a usługa stała się płatna.

firmy-01

 


 

3. Motorola.

Nikt już chyba nie wyobraża sobie świata bez telefonów komórkowych, nic więc dziwnego, że firmy z tej branży odnoszą ogromne sukcesy, choć nie zawsze udaje się przetrwać, o czym świadczy obecny brak telefonów Motoroli na sklepowych półkach. Historia firmy zaczyna się już w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Początkowo przedsiębiorstwo produkowało radia samochodowe i realizowało zamówienia dla wojska. Pomimo bardzo dużego doświadczenia Motorola nie potrafiła skutecznie walczyć z konkurencją, a ostatni model telefonu, który odniósł sukces, został wypuszczony na rynek w 2004 roku. Firma miała kłopoty z przyjaznością swych produktów dla środowiska, co zapewne odstraszyło konsumentów, którzy coraz większą uwagę przykładają do ekologicznego trybu życia i produkcji. W 2011 Motorola została przejęta przez Google, które po dwóch latach odsprzedało ją firmie Lenovo.

upadek-3


 

4. Pan American World Airways.

Amerykańskie linie lotnicze Pan Am przez 64 lata tworzyły historię światowego lotnictwa i pomimo swojej mocnej pozycji nie przetrwały, a do ich upadku przyczynił się szereg czynników i zdarzeń. Pierwsze znaczne straty firmie przyniósł kryzys energetyczny z 1973 roku, którego skutki pogłębił strajk pracowników rok później. Dodatkowym problemem stało się nieudolne zarządzenie przedsiębiorstwem w latach osiemdziesiątych, zaś gwoździem do trumny był atak terrorystyczny z grudnia 1988 roku, kiedy na pokładzie Boeing 747, znajdującego się nad Lockerbie w Szkocji, wybuchły bomby. Bankructwo marki, niemal tak znanej jak Coca-Cola, którą latali Beatlesi i była wykorzystywana mi.in w filmach o Bondzie, wydawało się niemożliwe, a jednak w 1991 roku stało się faktem.

firmy010

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : taringa.net

Reply