Czy wiedzieliście, że koniki morskie rodzą samce, a nie samice? Zobaczcie nagranie, jak te miniaturowe zwierzęta przychodzą na świat

Różnorodność świata zwierząt zdaje się nieprzebrana, bo choć człowiek od kilkudziesięciu wieków opisuje otaczające go stworzenia, to wciąż odkrywa nowe gatunki. Najwięcej tajemnic i magii kryją w sobie głębiny mórz i oceanów.

Życie w wodzie jest bardzo bogate, ponieważ można spotkać w niej ryby, płazy czy ssaki. Jednym z ciekawszych stworzeń jest konik morski, zwany inaczej pławikonikiem. Jest to ryba, która kształtem przypomina szachowy pionek, czemu zawdzięcza swoją nazwę wskazującą na podobieństwo do konia. Koniki morskie występują w ciepłych wodach i najczęściej kryją się w podwodnych zaroślach. Szczęście ich wypatrzenia miał pewien mężczyzna nurkujący u wybrzeżu Nowej Południowej Walii (Australia).


seahorse-p


Nurek nie tylko dostrzegł małego konika o długości 4 centymetrów, ale także zobaczył niezwykły moment, kiedy zwierzę wydawało na świat potomstwo. Warto wiedzieć, że rodzeniem młodych u tych zwierząt zajmują się samce. Samice wcześniej składają jaja do toreb swoich partnerów, gdzie od 2 do 4 tygodni młode rosną, by następnie móc odpłynąć w morskie głębiny, gdyż młode koniki od razu są gotowe do samodzielnego życia i nie potrzebują opieki rodziców.

Rodzące się koniki morskie są kilkumilimetrową kopią dorosłych osobników

seahorse-1


Liczba młodych koników przychodzących na świat jest uzależniona od gatunku tej ryby. Najmniejsze pławikoniki rodzą zaledwie kilka młodych, przy czym te większe są w stanie jednorazowo wydać potomstwo w liczbie ponad 1000 sztuk. Niestety wiele gatunków koników morskich jest zagrożonych, ponieważ są wyłapywane w celu produkcji specyfików azjatyckiej medycyny naturalnej, a także dla prywatnych hodowców.

Tak rodzą się pławikoniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : youtube.com

Reply