Naukowcy podzielili wszystkie zawody na 4 typy i dowiedzieli się, kto ma najtrudniejszą pracę na świecie

Wszyscy wiemy, że praca jest czasem wyczerpująca, dlatego często marzy nam się weekend lub długie wakacje.

Lekarze twierdzą, że istnieją takie zawody, które oprócz stresu prowadzą do chorób: zawału serca i udaru mózgu. Niektórzy pracownicy są bardziej podatni na te choroby niż inni. Okazuje się, że wszystko zależy od tego, gdzie pracujesz. Istnieje cała lista niebezpiecznych „prac fizycznych”. W pierwszej dziesiątce znajdziemy m.in. radiologa, wojskowego i policjanta.

Jednak każdy zawód ma inną stronę – tę „stresującą”. Według statystyk 40% ludzi martwi się z powodu niepowodzeń w karierze zawodowej, a dla 25% z nich to główne źródło niepokojów w ich życiu. Stres może prowadzić do udaru mózgu i choroby wieńcowej, powodować depresję, bóle głowy, choroby skórne, a nawet podnieść poziom cholesterolu.

Aby określić, jak stresująca jest twoja praca, musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy: poziom wymagań oraz poziom kontroli. Poziom wymagań obejmuje terminy, złożoność zadań, obciążenie psychiczne, oczekiwania, które pracodawcy od pracownika oraz konieczność szybkiego podejmowania decyzji w krótkim czasie. Przykład: poziom wymagań dla neurochirurga jest wyższy niż dla dystrybutora ulotek. Poziom kontroli to zdolność pracownika do wyboru sposobu i czasu wykonywania zadań.

Zespół neurologów z Uniwersytetu w Kantonie podzielił wszystkie zawody na 4 typy. Okazało się, że w jednej z grup ryzyko zachorowań na choroby serca i układu nerwowe skacze. Sprawdź, jaki jest najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy z zawodów świata. Możesz się zaskoczyć.

Łatwe ★

Sprzątaczka, pracownik fizyczny, pracownik branży usługowej, który nie kontaktuje się bezpośrednio z klientami 

Wykonujący te zawody nie mają prawie żadnych obowiązków związanych z aktywnością umysłową, a terminy rzadko są szczególnie dotkliwe (niskie wymagania i mała kontrola). Jednocześnie sami pracownicy o niczym nie decydują: wszystkie ich działania są regulowane przez normy i instrukcje. Takie osoby są najmniej narażone na udar mózgu lub zawał serca z powodu sytuacji w miejscu pracy.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply