Naukowcy podzielili wszystkie zawody na 4 typy i dowiedzieli się, kto ma najtrudniejszą pracę na świecie

Średnio trudne ★ ★

Architekci, artyści, naukowcy, projektanci, programiści i dziennikarze, a także pracownicy biurowi, prawnicy i księgowi

W większości przypadków od nich nie zależy życie. Ale osoby wykonujące te zawody podejmują własne decyzje. Nie doświadczają presji moralnej ze wszystkich stron i sami zarządzają własną karierą (niski poziom wymagań i wysoki poziom kontroli). W tej grupie prawdopodobieństwo „wypalenia” w pracy jest również małe, a nerwy pozostają w porządku.

Trudne ★ ★ ★

Lekarze, nauczyciele, strażacy, ratownicy, wojsko i policja. Są to najbardziej humanitarne zawody mające na celu ochronę życia i zdrowia ludzi (wysoki poziom wymagań + wysoki poziom kontroli)

Może się wydawać, że lekarze i nauczyciele są głównymi kandydatami do najtrudniejszego zawodu. Wcale tak jednak nie jest, ponieważ mimo stresu i ogromnej odpowiedzialności, która na nich spoczywa, ich praca spełnia jedną z głównych ludzkich potrzeb – potrzebę docenienia i czucia się ważnym. Uczucie docenienia i szacunek są ważne nie mniej niż dobre wynagrodzenie. Pracownicy służby zdrowia mówią, że zdrowie, dobre samopoczucie i motywacja pracowników zależą od uznania. Jednak w tej grupie prawdopodobieństwo udaru i choroby serca jest wyższe niż w poprzednich dwóch.

Bardzo trudne ★ ★ ★ ★

Kelnerzy, pielęgniarki i sanitariusze, pracownicy socjalni i asystenci sprzedaży. Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy ci ludzie, którzy są zmuszeni zadowolić klientów poprzez pracę (wysoki poziom wymagań i niski poziom kontroli)

Są to najbardziej moralnie trudne i destrukcyjne zawody na świecie. Pracownicy usług są bardziej narażeni na udar mózgu i o 22% bardziej na chorobę wieńcową. Skutkiem stresującej pracy jest często upodobanie do niezdrowej żywności (nie ma czasu na jedzenie) i palenie (próba uspokojenia nerwów), co również nie przynosi korzyści zdrowotnych. Niestety, takie moralnie niebezpieczne zawody nie są rzadkością. 20-30% ludzi na świecie jest zaangażowanych w zawody, przez które często lądują na szpitalnych łóżkach. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply