Naukowcy wynaleźli naklejkę, która chroni przed gwałtem i molestowaniem. Koniecznie sprawdź jak działa!

Co 98 sekund tylko w Stanach Zjednoczonych dochodzi do molestowania.

Co 16 godzin próbujące stawiać opór kobiety padają ofiarą zabójstwa. Wykorzystywanie, które ma na celu zaspokojenie niepohamowanego popędu, napaść i molestowanie  to, jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych jedne z najczęstszych naruszeń praw człowieka. Dlatego właśnie taki nacisk kładziony jest na walkę z napastnikami winnymi przestępstw na tym tle.

Wynaleziono słomki, które pozwalają wykryć do tej pory niewykrywalną pigułkę gwałtu w napoju ofiary. Pojawił się też lakier, który pod wpływem narkotyku zmienia kolor. Gadżety te pozwalają uniknąć, potencjalnym ofiarom, bolesnych i wyniszczających konsekwencji napaści. Zapobiegają, są jednak bezużyteczne w sytuacji, gdy do aktu przemocy już doszło, kiedy napastnik zdążył już zaatakować.

Teraz jednak nawet w takiej sytuacji ofiara nie jest zdana na samą siebie. Powstało bowiem niezwykłe urządzenie, dzięki któremu pomóc można nawet wtedy, kiedy napastowanie właśnie staje się faktem. Wystarczy, że jego potencjalna ofiara wcześniej zadba o swe bezpieczeństwo, przyklejając do któregoś z elementów garderoby małą, niepozorna naklejkę. Taśma mocowana zazwyczaj do bielizny, wynaleziona została przez Manishę Mohan wraz z zespołem naukowców z MIT Media Lab w Massachusetts.  Jak działa urządzenie?

Przejdź na następną stronę i wszystkiego się dowiedz. Na kolejnych stronach znajdziesz też nagranie, które mówi jeszcze więcej o tym wynalazku.

rpid pozwala wykryć, czy element garderoby jest zdejmowany przez osobę, która go nosiła, czy też przez kogoś zupełnie obcego. Inteligentna naklejka została stworzona po to, by wykrywać, zapobiegać i przeciwdziałać przemocy i napaściom na tle erotycznym. Taśma, która przywiera do odzieży jest połączona przez bluetooth z telefonem komórkowym potencjalnej ofiary. By skonfigurować urządzenie należy pobrać aplikację, w której zapisywanych jest potem 5 kontaktów do najbliższych potencjalnej ofiary.

W razie ataku tych 5 osób dostaje SMS lub wiadomość głosową alarmującą o napaści. Jak podaje Quartz, aplikacja będzie też nagrywać wszystko to, co dzieje się z ofiarą, w razie gdyby pomoc nie przyszła na czas, a sądowi potrzebne były dowody na to, że doszło do ataku.

Urządzenie zostało przetestowane na 70 ochotnikach. Wszyscy oni stwierdzili, że taśma jest wygodna w noszeniu, nie krępuje ruchów, a pod bielizną jest niemal niewyczuwalna. Co ważne, jest również wytrzymała i choć powinna być zdejmowana, wytrzymuje niejedno bliskie spotkanie z pralką.

ządzenie ma dwa tryby. Aktywny działa wówczas, gdy ofiara jest nieprzytomna, lub nie dość silna, by próbować bronić się przed napastnikiem. Tryb ten przeznaczony jest dla osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci. Pasywny jest włączany, kiedy ofiara jest w stanie się bronić. W obu przypadkach sygnał o ataku wysyłany jest do służb ratunkowych, rodziny oraz przyjaciół osoby napastowanej, by zapobiec przemocy w czasie rzeczywistym. – Intrepid wykorzystuje wiele metod, aby wykryć początkowe oznaki ataku – mówi Manisha Mohan.

– Badamy również bodźce węchowe jako potencjalne środki zapobiegania przemocy – dodaje naukowiec.  – Nasze urządzenie jest praktyczne i dyskretne. Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa osób bezbronnych wobec napaści i gwałtu – wyznaje Mohan.

Zobacz film i dowiedz się więcej o tym, niezwykle potrzebnym urządzeniu.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : disup.com, rebelcircus.com, youtube.com

Reply