Czy ustępować starszym osobom miejsca w autobusie? Psycholodzy twierdzą, że absolutnie nie!

Od dzieciństwa uczono nas podstawowych społecznych nawyków dobrego zachowania w domach, w miejscach publicznych czy komunikacji miejskiej. 

Wpajano nam, że dobrze wychowane i wykształcone osoby zawsze mówią „dziękuję”, „proszę” i „przepraszam”. Dorośli tłumaczyli, że powinnyśmy pomagać osobom, którzy tego potrzebują i darzyć szacunkiem ludzi starszych. Wiele z tych nauk weszło nam w nawyk i dziś jako dorosłe osoby zachowujemy się kulturalnie.

https://www.instagram.com/p/BbNr_yYhOAe/?utm_source=ig_embed

Pewnie nieraz w tramwaju czy autobusie spotkałeś się ze społeczną presją ustępowania miejsc osobom starszym? Kiedy nie ustąpisz swojego miejsca jakiejś staruszce, czujesz na sobie spojrzenia innych ludzi w tym także staruszki, która niekiedy patrzy na ciebie z wielkim wyrzutem. Zdarza się jednak, że z pozoru młody i zdrowy człowiek może czuć się gorzej od starszej pani. I choć choroby wcale po nim nie widać, może na przykład cierpieć z powodu przeróżnych urazów i mieć ograniczone zdolności fizyczne.

https://www.instagram.com/p/Bi1eaH9lvJt/?utm_source=ig_embed

Na temat ustępowania miejsca starszym wypowiedziało się niedawno kilku psychologów. Lekarze twierdzą, że nie zawsze powinno się tak robić. Jest na to kilka dobrych powodów. Po pierwsze, zarówno młody, jak i stary człowiek ma wykupiony bilet, który uprawnia go do skorzystania z miejsca siedzącego. Po drugie, ciężko na pierwszy rzut oka stwierdzić kto jest bardziej zmęczony czy schorowany. Być może chamski, postawny mężczyzna, który nie ustąpił miejsca starszej kobiecie, w autobusie wraca właśnie z budowy, na której ciężko pracował przez 8 godzin, podczas gdy starsza pani siedziała godzinę w kościele i teraz wraca do domu.

https://www.instagram.com/p/Bowzu5ig872/?utm_source=ig_embed
Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply