7 haczyków, na które dajemy się złapać i kupujemy niepotrzebne rzeczy

2. Efekt Bandwagon

To ciekawy efekt korzystający na tym, że ludzie kupują coś, bo mają tę rzecz inni. Najpewniej nie jest do niczego potrzebne, ale sama świadomość, że przecież wszyscy to mają i nie można być gorszym, pcha nas do sklepu. Tak mają dzieci, ale i wielu dorosłych. Zastanów się, czy rzecz, którą chcesz kupić, pasuje do ciebie, twojego stylu życia i potrzeb.

3. Kupowanie na przyszłość

Dzieje się tak zwłaszcza na promocjach. Kiedy nie ma rozmiaru, bierze się mniejszy, bo będzie to motywacja do schudnięcia. Nic bardziej mylnego. Lubimy myśleć o sobie dobrze, że weźmiemy się za ćwiczenia, że odmienimy życie, najpewniej już jutro. Należy pamiętać, że żadne nawet najbardziej luksusowe rzeczy nie sprawią, że będziesz szczęśliwy, jeśli źle czujesz się w swojej skórze.

4. Kupowanie impulsywne

Kiedy zły dzień kończysz w ulubionym butiku, możesz mieć kłopoty. Kupowanie kompulsywne bardzo często wiąże się z problemami w pracy, domu z  niską samooceną. Kiedy nie idzie w innych kwestiach, zakupy i posiadanie nowych rzeczy staja się synonimem szczęścia. Jest to bardzo złudne poczucie, które może doprowadzić do poważnych problemów.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.Reply