Te fotografie opowiadają niesamowite historie, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś. Poznaj kilka z nich.

Pocałunek marynarza – autor: Alfred Eisenstaedt, 1945.

Amerykanie przyjęli wieści o zakończeniu II wojny światowej bardzo entuzjastycznie. Widać to znakomicie na poniższej fotografii. Tożsamość marynarza i całowanej przez niego pielęgniarki przez wiele lat była tajemnicą. Pierwsza ujawniła się Edith Shain, która napisała specjalny list do fotografa. Marynarz Glen McDuffie odezwał się dopiero w 2008 roku.

(www.idealistrevolution.org)

3



Napalm Girl – autor: Huynh Cong, 1972.

Wojna w Wietnamie nie należała do szczególnie pięknych. W 1978 roku miejscowość Trang Bang została zbombardowana napalmem. Żołnierzom udało się przekonać mieszkańców wioski do pospiesznej ucieczki, ratując tym samym wiele żyć. Widoczna na zdjęciu dziewczynka Phan Thi Kim Puc była wtedy w wieku 9 lat. Podczas ewakuacji nie miała nawet czasu zakryć swoją nagość. Kilka minut później napalm spalił jej dom oraz wszystkie ubrania.

(www.idealistrevolution.org)

4



Głód w Sudanie – autor: Kevin Carter, 1994.

Podczas swojego pobytu w Sudanie Carter natknął się na małą dziewczynkę. Zmorzone głodem dziecko czołgało się desperacko do najbliższego punktu żywnościowego. W pewnym momencie obok wylądował sęp, cierpliwie czekając, aż dziewczynka umrze. Cierpliwie czekał również fotograf, przyglądając się scenie przez prawie 20 minut. Zdjęcie zapewniło Carterowi nagrodę Pulitzera oraz ogromną falę oburzenia i krytyki. Fotograf popełnił samobójstwo zaledwie 3 miesiące po otrzymaniu nagrody.

(www.idealistrevolution.org)

5



Spadający człowiek – autor: Richard Drew, 2001.

Zdjęcie to stało się swoistym symbolem ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Richard Drew uwiecznił los kilku ludzi, którzy woleli skoczyć z ogromnej wysokości, niż zginąć w płomieniach. Jego zdjęcia trafiły nawet na pierwszą stronę „New York Times”.

(upload.wikimedia.org)

6



Larry Wayne Chaffin – autor: Horst Faas, 1965.

Zdjęcie to jest kolejną pamiątką po wojnie w Wietnamie. Żołnierz Larry Wayne Chaffin napisał na swoim hełmie pacyfistyczne hasło „wojna to piekło”. Gdy młodzieniec wrócił do kraju jego podobizna ukazała się w magazynie „Stars and Stripes”. Chaffin był przekonany, że zdjęcie uczyni go sławnym i bogatym. Niestety przeliczył się w swoich oczekiwaniach. Zmarł dwanaście lat później, w wieku zaledwie 39 lat.

(rarehistoricalphotos.com)

7



Pocałunek podczas zamieszek – autor: Rich Lam, 2011.

Mecze hokejowe wywołują sporo emocji nie tylko na lodowej tafli. W 2011 roku przegrana zespołu Vancouver Canucks w finałowym meczy o Puchar Stanleya nie spodobała się miejscowej publiczności. Zrozpaczeni fani postanowili wyładować swoją frustrację na ulicy. Pewna pechowa para znalazła się w samym sercu zamieszek. Gdy policjant brutalnie przewrócił dziewczynę na asfalt jej partner zareagował w jedyny możliwy sposób – poprawił jej nastrój za pomocą pocałunku. Zdjęcie szybko stało się prawdziwym hitem w internecie.

(www.idealistrevolution.org)

8

Czy zaciekawiły Cię przedstawione tu historie? Jeśli tak podziel się nimi ze znajomymi na Facebooku. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply