9 niezwykłych historii, które są związane z najsłynniejszymi rzeźbami na świecie

Genialne rzeźby, jakie postały na przestrzeni wieków, mają zawsze bogatą historię. Były niemymi świadkami powstawania i upadku cywilizacji, na szczęście udało się im przetrwać i świadczyć o kunszcie i artyzmie ludzi sprzed wieków. 

Wiele dzieł sztuki ma swoje niesamowite historie, które stoją za ich powstaniem. Nie można bowiem ująć geniuszu osobie, która z kawałka kamienia potrafi wyrzeźbić idealną postać. Przekonajcie się sami, jakie niecodzienne historie kryją się za tymi posągami.Rogaty Mojżesz

Michał Anioł dodał do rzeźby osobliwą cechę – rogi. Wielu historyków sztuki doszukuje się tu błędnej interpretacji fragmentu Biblii, który mówi o tym, że Mojżesz zstąpił z góry z 10 przykazaniami. A użyte tam hebrajskie słowo można tłumaczyć jako „blask” lub „rogi”. Oczywiste jest, że Mojżesz zszedł z góry w blasku nie zaś z rogami, jak błędnie odczytał to rzeźbiarz.

20


Kolorowa starożytność

Długo myślano i do tej pory większość ludzi myśli, że posągi, które powstały w starożytności są marmurowo białe. Posągi były malowane, jednak warunki atmosferyczne i czas starły ślady farb.

21


Cierpienie Małej Syrenki

Posąg w Kopenhadze nie miał lekkiego bytu. Ciągle padał ofiarą wandalizmu, kilkakrotnie został pocięty, a do dłoni syrenki wkładano różne, czasami nieprzyzwoite przedmioty. W końcu władze miasta postanowiły przenieść posąg, by był w bezpieczniejszym miejscu.

22

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply