Julie tego psa poznała przypadkiem i pokochała od razu. Zorganizowała też kampanię uświadamiającą ludzi, skąd biorą się takie nietypowe psiaki


W klinice weterynaryjnej ostatecznie stwierdzono, że wada nie sprawia zwierzęciu bólu, więc Julie i jej mąż zabrali Cuda do domu. Na początku zwierzak był bardzo nieporadny, nie był wstanie nawet sam wskoczyć na fotel czy kanapę, ale w miarę tego jak dorastał, nabierał coraz większej mobilności, choć wada kręgosłupa wciąż była bardzo widoczna. Ostatecznie pit bull w zabawach nie odstawał od innych psów Julie.

Julie nie wstydzi się się psa i chętnie z nim pokazuje się ludziom

dogs-with-a-genetic-defect-6


Właściciele już dawno przestali zwracać uwagę na niedoskonałości Cuda, aż w telewizji zobaczyli program, w którym psy konkurowały o miano najbrzydszego czworonoga świata. Postanowili na przyszły rok zgłosić swojego pupila, ale wcześniej stworzyli mu profil na Facebooku. Cuda dość szybko zyskał popularność w sieci, a do Julie napisały osoby, które niegdyś widziały ogłoszenie o sprzedaży psiaka. Przypuszczenia wszystkich potwierdziły się: wygląd pit bulla to efekt nieodpowiedzialnego zachowania hodowcy.

Taka budowa kośćca to wynik mieszanki spokrewnionych ze sobą genów

dogs-with-a-genetic-defect-11


Julie postanowiła więc zorganizować kampanię informującą ludzi, że krzyżowanie blisko spokrewnionych ze sobą psów jest ryzykowne i prowadzi do urodzeń szczeniaków z poważnymi wadami, nie tylko z zespołem krótkiego kręgosłupa, który zdiagnozowano u Cuda. W ten sposób beztroski pomysł o udziale w konkursie przerodził się w misję edukacyjną, której Julie oddała się bez reszty.

Informowanie ludzi o skutkach złej hodowli psów stało się dla małżeństwa ważną częścią ich życia

dogs-with-a-genetic-defect-2


Wiele osób publicznie zarzucało Julie, że zdjęcia Cuda się przerabiane komputerowo, ale wtedy pojawili się inni właściciele psów z taką samą wadą genetyczną. Jedną z takich osób był Fabian Rosa z Włoch, który od lat interesuje się problemem psów o tak nietypowej budowie. To on opowiedział Julie o historycznych dowodach na to, że takie psy żyły już w XVII wieku. Polecił również bardziej współczesne naukowe opracowania na temat tej psiej wady.

Szwedzki malarz David Klocker Ehrenstrahl uwiecznił wizerunek takiego psa już w połowie XVII wieku

Julie odnalazła inne psy z genetyczną wadą kręgosłupa, a ich zdjęcia zobaczycie na następnych trzech stronach. 

dogs-with-a-genetic-defect-10

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : thedodo.com

Reply