Myślałam, że w tych nowoczesnych domkach, mieszkają zamożni ludzie, jednak prawda okazała się zupełnie inna. Mają zupełnie innych lokatorów

Seniorzy to ważni członkowie każdej społeczności. Pomagali kształtować dzisiejszy świat, przekazywali wartości i wiedzę z wielu dziedzin. Choć na starość zasługują na opiekę i uwagę, nie zawsze je otrzymują. Nie wszyscy mają zapewnione odpowiednie warunki i wsparcie bliskich, a ostatnie lata spędzają w domach opieki o przeciętnym standardzie.

Architet z Tokio Issei Suma zaprojektował pewien oryginalny kompleks, który ma służyć właśnie osobom starszym. Nazywa się Jikka i składa się z pięciu połączonych budowli przypominających nieco namioty tipi.


jikka0


Są zlokalizowane na terenie wiejskiej prefektury Shizuoka nad zatoką Suruga w Japonii. Łącznie mierzą 100 metrów kwadratowych i zawierają szereg udogodnień m.in. spiralny brodzik, do którego można wjechać wózkiem inwalidzkim.

jikka7


Każda „chatka” pełni określoną funkcję. Jedna jest przeznaczona do rekreacji, druga do wypoczynku, kolejne zaś są domem dla seniorów, pracownika socjalnego, kucharza i pielęgniarek.

Na kolejnych stornach znajdziesz więcej zdjęć. 

jikka1

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : dezeen.com

Reply