Zakaz używania telefonów komórkowych podczas chodzenia po ulicy. Czy ten scenariusz zostanie wprowadzony w życie?

Elektronika i świat wirtualny bezsprzecznie zdominowały świat. Obecnie posiadanie telefonu komórkowego i adresu e-mail jest niezbędne. Niestety urządzenia mające nam ułatwiać życie, potrafią także silnie uzależniać.

Rozwój telefonii komórkowej w ostatnim dziesięcioleciu przyniósł wielkie zmiany. Telefony już nie służą tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów, ale są także aparatami fotograficznymi, osobistymi trenerami, czytnikami książek, odtwarzaczami muzyki, a przede wszystkim są narzędziem, dzięki któremu można połączyć się z Internetem. Nawet niewielki telefon z Wi-Fi, zapewni dostęp do wszystkich portali społecznościowych, które obecnie robią zawrotną karierę. To wszystko sprawia, że czas jaki spędzamy przez ekranami  komórek wydłuża się, czasem bardzo utrudniając życie Nam i otoczeniu.


Telefony komórkowe to wynalazek, który opanował cały świat.

iphone-500291_960_720


Widok osób snujących się po ulicach z oczami wpatrzonymi w telefony jest coraz częstszy. Niezależnie od położenia geograficznego, problem komórko-maniaków rośnie. Niestety wpatrywanie się w telefon może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli poruszamy się w przestrzeni publicznej: po ulicach, deptakach, drogach czy parkowych alejkach. Nasza koncentracja i uwaga są wtedy rozproszone, dlatego łatwo można ulec wypadkowi bądź stać się jego przyczyną. Problem ten jest coraz częściej dostrzegany przez władze miast, które szukają sposobu na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na ulicach. Bardzo stanowczą postawę przyjęli włodarze New Jersey w USA, którzy zgłosili projekt ustawy zakazującej wysyłania sms-ów podczas chodzenia po ulicach.

Pisanie sms-ów to szybka, wygodna i tania forma komunikacji, ale ma pewne wady: całkowicie pochłania uwagę.

phone-875488_960_720


Jak tłumaczą amerykańscy samorządowcy, osoby wpatrzone w telefony nie zwracają uwagi na otoczenie i stwarzają zagrożenie dla innych pieszych oraz dla kierowców. Wprowadzenie odpowiedniego prawa, znacznie ograniczyłoby takie nierozsądne zachowanie i poprawiłoby bezpieczeństwo na drogach, gdyż liczba wypadków z udziałem pieszych rośnie. Za korzystanie z telefonu podczas spaceru w New Jersey, groziłaby kara 50$ lub 15 dni pozbawienia wolności.

New Jersey byłoby pierwszym miastem, które uregulowałoby prawnie kwestię pisania sms-ów podczas chodzenia.

smartphone-593346_960_720


Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : newyork.cbslocal.com

Reply