Ten obraz od ponad 500 lat wprawia ludzi w osłupienie! Czym jest dziwny podłużny przedmiot na pierwszym planie?

Dobry artysta potrafi stworzyć takie dzieło, w którego istnienie oglądający nie będą mogli uwierzyć.

Obecnie w dobie programów graficznych jesteśmy wstanie stworzyć każdy obraz czy każdą iluzję, ale niegdyś artyści byli zdani tylko na swoją wyobraźnię i zdolności manualne. Oszukać wzrok widza za pomocą pędzla można na wiele sposobów, ale tylko Hans Holbein Młodszy stworzył iluzję, o której mówi się od pięciu wieków.

 

Hans Holbein urodził się pod koniec XV wieku w Augsburgu (dzisiejsza Bawaria) i był jednym z najbardziej cenionych niemieckich malarzy epoki renesansu. Mieszkał i tworzył z Bazylei, Mediolanie, Lyonie i Londynie. Był nadwornym malarzem Henryka VIII. Zmarł 1543 roku podczas epidemii dżumy.

Hans Holbein tworzył freski, obrazy kościelne, drzeworyty, projektował witraże i biżuterię, a przede wszystkim zasłynął jako portrecista. W 1533 roku namalował podwójny portret zatytułowany „Ambasadorstwie”, który przeszedł do historii, ponieważ wykorzystując anamorfozę przedstawił motto portretowanego mężczyzny.

 

Iluzja na obrazie Hansa Holbeina

Słynny portret zamówił francuski ambasador w Londynie, Jean de Danteville, który za swe życiowe motto obrał łacińską maksymę „memento mori”. Mężczyzna chciał, by było ono w jakiś sposób uchwycone na jego podwójnym portrecie, ale malarz nie chciał, by dzieło było zbyt mroczne, dlatego postanowi się uciec do złudzenia optycznego.

Renesansowy artysta namalował na pierwszym planie dziwny podłużny przedmiot, który w rzeczywistości okazał się być czaszką, lecz aby ją zobaczyć trzeba spojrzeć na płótno pod odpowiednim kątem.

Jeśli chcecie zobaczyć obraz na żywo, znajduje się on w Muzeum Narodowym w Londynie, a  jeśli nie wybieracie się w najbliższym czasie do Anglii, złudzeniu możecie się przyglądnąć na poniższym filmiku.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : deadbees.net

Reply