5 wielkich odkryć, które były totalnymi wpadkami – o ich sukcesie zadecydowało kreatywne myślenie wynalazcy!

Wielkie odkrycia to lata pracy i poświęcenia, a czasem zwykła wpadka przy pracy.

Poświecenie całego życia dla dobra ludzkości, praca nad wynalazkiem, lekiem, który nie tylko da naukowcowi wieczną chwałę, ale pożytek ludzkości nie jest łatwe. Śledząc biografie wielkich wynalazców, często czyta się historie ludzi, których nie rozumieli nawet bliscy. Naukowców i amatorów, którzy balansowali na granicy geniuszu i szaleństwa, ale wiedzieli, że to, co robią, ma sens.

Czy zawsze? Chyba nie do końca, wiele wynalazków, które kiedyś były w świecie marzeń obecnie leży na półkach w sklepach i ludzie już dawno zapomnieli, jak to było, gdy jeszcze te rzeczy nie istniały. Epokowe odkrycia – szczepionki na choroby, elektryczność, samochody czy wiele innych to nie raz efekt poświęcenia całego życia jednej sprawie. Rzeczy czy idei, która zaowocowała kolejnymi.

W nauce nie raz okazuje się, że poszukując jednego, można odkryć coś zupełnie innego. Kluczem do sukcesu okazuje się kreatywne podejście i otwarty umysł, by znaleźć zastosowanie do tego, co się ma. Dzięki takiej otwartości wynaleziono wiele bardzo przydatnych urządzeń, a także teorii, które zmieniły się w podstawy nauki i definicje.

1. Radioastronomia

W 1931 roku Karl Jansky pracujący dla Bel Labs odkrył promieniowanie radiowe drogi mlecznej. Zrobił to zupełnie przypadkiem, gdy badał fale radiowe. Jego odkrycie stało się podstawą dla radioastronomii.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply