Wszyscy wyrządzamy im nieświadomie ogromną krzywdę. Czas wreszcie z tym skończyć!

Amerykańscy naukowcy zbadali, jak wielkie zagrożenie stanowią dla ptaków tworzywa sztuczne z „Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmierci”. To ogromne skupisko odpadów utworze przez prądy oceaniczne, liczące ponad 3,5 mln ton odpadów!

W ostatnich latach ilość plastiku w przewodach pokarmowych ptaków morskich znacząco wzrosła. Prawie 60% wszystkich przebadanych do tej pory gatunków, miało w jelitach fragmenty plastiku. Eksperci przewidują, że w 2050 roku, będzie to aż 99%.

1


Albatrosy połykają zaskakujące dużo odpadów. Są to plastikowe nakrętki, fragmenty foliowych toreb, kawałki metali, małe zabawki, zapalniczki, a nawet szczoteczki do zębów! W żołądku jednego osobnika znaleziono aż 200 kawałków plastiku! Nie zjadają go celowo. Po prostu biorą śmieci za swój obiad i polując na ryby, przez przypadek połykają odpady. Zwierzęta powoli umierają w męczarniach, często z głodu lub na skutek zatrucia toksycznymi substancjami.

Jeśli zagęszczenie śmieci na metr sześcienny się zmniejszy, istnieje szansa, że zastraszające statystyki wreszcie się poprawią. Dobrym rozwiązaniem jest rozsądniejsza gospodarka odpadami. Jednak czy coś się zmieni? Zobaczymy dopiero za kilka lat.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : waduha100

Reply