Współczesna bioinżynieria zmieniła już życie milionów chorych ludzi. Teraz dzięki rewolucyjnemu implantowi pomoże osobom niewidomym

Zdrowie i sprawność są najważniejszymi wartościami dla człowieka, dlatego od zawsze szkoli się w sztuce leczenia własnego ciała i jego ułomności. Medycynie na pomoc w tym zadaniu przychodzi bioinżynieria.

Owocami wytężonej pracy bioinżynierów ostatnich dekad są np. rozruszniki serca, sztuczne kończyny czy implanty ślimakowe dla osób niesłyszących. Teraz to tej listy można dopisać urządzenie, które zmieni życie osób niewidzących, czyli implant Bio-Retina. Ten wynalazek w zadowalającym stopniu przywróci wzrok osobom cierpiącym na zwyrodnienia siatkówki. Jest mały, a wszczepienie go jest zabiegiem mało inwazyjnym.


eye-p


Implant Bio-Retina został opracowany w Izraelu i nazywany jest bioniczną siatkówką oka. Urządzenie ma wielkość ziarenka ryżu i wszczepia się je pacjentowi podczas zaledwie 30 minutowego zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Implant przywraca wzrok w stopniu pozwalającym rozróżniać ruch, światło czy kształty, ale niestety zapewnia widzenie jedynie w kolorach czarnym, białym i odcieniach szarości.

Urządzenie jest małe, ale bardzo precyzyjnie skonstruowane

eye-4


Bio-Retina zastępuje uszkodzone fotoreceptory w oku, których zadaniem jest odbieranie bodźców świetlnych i przekształcanie ich na sygnały elektryczne w komórkach nerwowych, by te mogły wysłać widziany obraz do mózgu. Implant mocuje się więc w miejscu, gdzie naturalny fotoreceptor jest uszkodzony, a możliwość widzenia wraca po około tygodniu.

Tak wygląda procedura wszczepienia implantu

Jak zasilany jest implant? Jaką jakoś widzenia zapewnia? Odpowiedzi na te pytanie poznacie na kolejnej stronie. 

eye-3

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply