Olga Tokarczuk z literackim Noblem. O ile wzbogaci się pisarka?

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. 

Na tę wiadomość czekała cała Polska i to już 23 lata. Ostatnią Nagrodę Nobla, odebrała w końcu Wisława Szymborska w 1996 r. Na ponowny sukces naszego literata warto więc było poczekać. Warto było nie tylko z powodu sławy, wielkiej dumy i splendoru, który przynosi takie wyróżnienie. Nie jedynie z powodu uhonorowania ogromnej pracy i serca wkładanego w budowanie narracji tomów tak opasłych, jak chociażby „Księgi Jakubowe”. 

Jest inny powód, bardziej ludzkie i pytanie, które chyba każdy zadaje sobie w tej sytuacji: ile wart jest Nobel Olgi Tokarczuk? I to nie potu i poświęcenia, ale ile tak naprawdę wybitna pisarka, poetka i eseistka dostanie za niego pieniędzy? Czy za prestiżową nagrodą idą również pokaźne sumy? Przeanalizujmy to wspólnie.

Według oficjalnych informacji tegoroczny literacki Nobel to równowartość 9 mln szwedzkich koron. W przeliczeniu na złotówki wychodzi więc 3,58 mln zł. Warto zaznaczyć, że kiedy laureatów jest kilku, muszą się oni podzielić również nagrodą finansową. Niech was jednak nie zmylą dwa uhonorowane nazwiska. Olga Tokarczuk dostała samodzielne wyróżnienie za 2018 r. Zostało one wręczone w tym roku, z powodu skandalu obyczajowego w Akademii Szwedzkiej. Tegoroczny Nobel powędrował do austriackiego pisarza Petera Handke.

Oprócz pieniędzy Polka dostała pamiątkowy medal, wykonany z ważącego blisko 175 gramów 18-karatowego złota i pokrytego dodatkowo warstwą 24-karatowego kruszcu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wartość sentymentalna odznaczenia nie dla wszystkich laureatów ma tak wielkie znaczenie, by nie mogli sprzedać odznaczenia. Pierwszym zdobywcą Nagrody Nobla, który to zrobił, był James Watson, którego odznaczenie sprzedane zostało za bagatela 4,1 mln dolarów (ok. 16 mln zł). Nic nie stoi na przeszkodzie, by za przykładem Watsona poszli inni. 

Jak wyjaśniła Szwedzka Akademia, Olga Tokarczuk została wynagrodzona:

Za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia.

Polska pisarka jest piątą laureatką literackiego Nobla. Tym samym znalazła się wśród tak wielkich nazwisk, jak: Sienkiewicz, Reymont, Miłosz i Szymborska. 

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie pogratulować autorce, przede wszystkim uhonorowania i doceniania jej pracy, którego potrzebujemy każdy artysta!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply