W tym mieście nie ma ani bezrobocia, ani policji, bo Marinaleda to ostatnia prawdziwie socjalistyczna miejscowość w Europie

Polacy przez ponad 40 lat walczyli o obalenie socjalistycznego ustroju w swojej ojczyźnie, ale nie wszyscy ludzie żyjący w takim systemie politycznym są z niego niezadowoleni. W Andaluzji znajduje się bowiem miasteczko, gdzie panują prymarne zasady socjalizmu i nikt się przeciwko temu nie buntuje. 

Marinaleda położona jest w centrum hiszpańskiej Andaluzji, liczy sobie niecałe 3 tysiące mieszkańców i jest urzeczywistnieniem utopijnej wizji socjalizmu, gdzie różne klasy społeczeństwa będąc sobie równe, pracują na wspólne dobro. Rzeczywistość tego miejsca jest bardzo ciekawa, ponieważ jest kompletnie surrealistyczna z punktu widzenia przeciętnego europejczyka.


socialist-marinaleda-p


Marinaleda powstała pod koniec lat siedemdziesiątych na włościach jednego z hiszpańskich bogaczy. Przyczynił się do tego obecny burmistrz miejscowości  Juan Ma­nuel Sánchez Gor­dil­lo, który piastuje swój urząd juz od 37 lat! Polityk rządzi miasteczkiem według socjalistycznych zasad, choć trzeba zaznaczyć, że Marinaleda nadal jest częścią Hiszpanii i korzysta z dostępnych dla państwa przywilejów np. dotacji.

Miejscowość jest niewielka i pięknie położona

socialist-marinaleda-2

W Marinaledi, jak twierdzą władze, nie ma problemu bezrobocia. Tutaj każdy jest zatrudniony w spółdzielni i otrzymuje pensję w wysokości 1 128 euro miesięcznie, za około 140 godzin pracy rozłożonej na 6 dni w tygodniu. Mieszkańcy głównie pracują w sektorze rolniczym lub wykonują prace na rzecz funkcjonowania miasta.

W Marinaledi obywatele czasami pracują też w wolne dni w ramach tzw. czynu społecznego

Więcej informacji o tej unikalnej miejscowości znajdziecie na drugiej stronie. 

socialist-marinaleda-4

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.


źródło : curioctopus.it


Reply