Ostatnie słowa Steve’a Jobsa poruszyły cały świat. Tysiące ludzi pamiętają je do dziś!

W 2003 roku u Steve’a Jobsa wykryto przez przypadek nowotwór trzustki.

Współzałożyciel Apple Inc. odczuwał dolegliwości ze strony układu pokarmowego i zdecydował się na tomografię jamy brzusznej. Stwierdzono, że ma raka. Nie oddał się w ręce specjalistów od razu. 9 miesięcy leczył się niekonwencjonalnie i dopiero gdy guz zaczął się rozrastać, zdecydował się go usunąć. Operacja była bardzo rozległa i polegała na usunięciu całej trzustki, pęcherzyka żółciowego, części żołądka i przewodów żółciowych.

Wydawało się, że wszystko będzie w porządku, lecz po 5 latach rak dotarł do wątroby. Przeszczepiono mu organ, choć nie miało to większego znaczenia, bo komórki rakowe prawdopodobnie dotarły także do innych narządów. Po przeszczepie dostawał ogromne ilości leków immunosupresyjnych, które dodatkowo wycieńczyły jego już słaby organizm. Zmarł 5 października 2011 roku w wieku 56 lat. Na łożu śmierci podobno wypowiedział pewne słowa, które powtarza się do dziś. Oto one:

Osiągnąłem szczyt sukcesu w świecie biznesu. W oczach innych całe moje życie jest uosobieniem sukcesu. Jednak poza pracą mam trochę radości. W końcu bogactwo jest tylko faktem, do którego przywykłem.

W tym momencie, gdy leżę na szpitalnym łóżku i przypominam sobie całe moje życie, zdaję sobie sprawę, że całe uznanie i bogactwo, z którego kiedyś byłem tak dumny, jest w pobliżu zbliżającej się śmierci zupełnie nieistotne.

W ciemności wpatruję się w zielone światła urządzeń wspomagających życie i słyszę ich dźwięki. Czuję oddech boga i zbliżającą się śmierć. Teraz wiem, że kiedy gromadzimy bogactwo, powinniśmy zadbać także o inne sprawy niezwiązane z bogactwem. To powinno być coś ważniejszego na przykład związek, rodzina, sztuka czy marzenia o czasach, gdy byliśmy młodzi. Nieustanne dążenie do bogactwa zmienia osobę w skręconą istotę, taką jak ja.

Bóg dał nam zmysły, aby poczuć miłość w sercu każdego człowieka, a nie iluzję spowodowaną bogactwem. Bogactwa, które wygrałem w moim życiu, nie mogę zabrać ze sobą. To, co mogę zabrać to tylko wspomnienia. To jest właśnie prawdziwe bogactwo, które będzie ze mną podróżowało. Miłość może przebyć tysiąc mil, a więc życie nie ma granic. Przenieś się tam, gdzie chcesz. Dąż do zdobycia celów. Wszystko jest w twoich rękach i w twoim sercu. 

Jakie łóżko jest najdroższe na świecie? To łóżko szpitalne. Jeśli masz pieniądze, możesz zatrudnić kogoś, kto będzie prowadził za ciebie samochód, ale nie zatrudnisz nikogo, kto weźmie na siebie chorobę, która cię zabija. Wszelkie utracone dobra można odzyskać. Jest jedna rzecz, która raz zgubiona, nigdy nie będzie możliwa do odzyskania. To życie. Niezależnie od etapu, będziemy musieli zmierzyć się z dniem, kiedy kurtyna opadnie. Doceń miłość do rodziny, miłość do współmałżonka, miłość do przyjaciół… Traktuj dobrze siebie i kochaj innych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply