11 rzeczy, które musisz wiedzieć o finansach przed 30., by nie żałować po 50. Warto wziąć sobie je do serca

7. Daruj sobie impulsywne zakupy. Bo w promocji, bo tanie, bo masz zły humor, bo ci się należy. Powód zawsze się znajdzie, ale rzadko jest dobry. Nie wydawaj pieniędzy bez sensu, bo wpędzisz się w długi, a humor jak był zły, taki będzie.

8. Zacznij oszczędzać. Nie muszą to być duże kwoty, ważne jest, by nabrać nawyku, że co miesiąc nie pikujesz do dna. Nawet mały bufor przyda się, gdy zachorujesz czy wypadnie ci naprawa samochodu. To uchroni cię przed pożyczaniem. Zacznij od kilkudziesięciu złotych, byle by coś zostało.

9. Gotuj samemu. To nie jest tak trudne, jak wydaje się na początku, a pozwoli oszczędzić sporo pieniędzy. Wiadomo, że łatwiej zjeść coś na mieście, ale w ogólnym rozrachunku to jest drogie i niezdrowe rozwiązanie. Gotowanie w domu jest tańsze i pozwala sporo zaoszczędzić już w perspektywie tygodnia.

10. Znajdź równowagę z partnerem. To nigdy dobrze się nie kończy, gdy jedno dużo wydaje, a drugie jest dusigroszem, kłótnie o finanse potrafią zniszczyć związek. Ustalcie wspólną politykę finansową, której będziecie się trzymać. Rozmawiajcie o tym i wspólnie podejmujcie decyzje, ile odłożycie, a ile pójdzie na bieżące wydatki.

11. Pomyśl o drugim źródle finansowania. Warto pomyśleć, czy obok pracy nie masz jakiś umiejętności i wiedzy, by zarabiać. Nie chodzi o ciągniecie dwóch etatów, ale coś, co pozwoli ci dorobić. Może umiesz coś naprawić, szyjesz, albo umiesz inwestować pieniądze. Warto to wykorzystać.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me


Reply