Jeden obrzydliwy fakt o figach, o którym nikt ci nie powie. Ich wnętrze kryje pewną tajemnicę

Suszone figi są skarbnicą wapnia oraz innych cennych składników odżywczych m.in. potasu i magnezu. Znajdują się w wielu mieszankach bakaliowych, które często dodajemy do keksów czy mazurków. Niektórzy preferują zjadać je na surowo, traktując jako smaczną przekąskę. Szkoda, że nie wiedzą o pewnym istotnym fakcie, mogącym skutecznie obrzydzić ich spożywanie.

Tak naprawdę figi wcale nie są owocami. To tzw. owocostany rzekome powstałe w wyniku rozrośnięcia się żeńskiego kwiatu. A skoro to kwiaty w jakiś sposób musi dojść do zapylenia.

figs-facts8


Odpowiadają za nie owady z grupy błonkówek — bleskotki, które są nieco podobne do małych os. Wykorzystują wnętrze fig do rozmnażania się. Składają tam jaja, jednak nie to jest najgorsze. Błonkówki umierają w środku!

figs-facts1


Jak do tego dochodzi?

Figowiec pospolity jest gatunkiem dwupiennym, oznacza to, że występują na nim zarówno osobniki męskie, jak i żeńskie. Okazy męskie są niejadalne, a do sklepów trafiają żeńskie rodzaje. Młode bleskotki mają szansę rozwinąć się wyłącznie w figach męskich, ale osa nie wie, do jakiego owocu wchodzi.

Co dziej się później? Przejdź na następną stronę, aby się tego dowiedzieć! 

figs-facts3


gettyimages.fr

141483352

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : boredomtherapy.com

Reply