7 ważnych rzeczy, które trzeba wiedzieć o pamiętaniu i zapominaniu

Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie życie bez wspomnień? Nie da się, prawda? Wspomnienia są jak małe kawałki wielkiej układanki – wszystkie razem tworzą twój obraz życia. Mamy tendencję do tego, by złe wspomnienia usuwać a przyjemne pielęgnować. Jednak nasz mózg ma własny plan dotyczący złych wspomnień. Dlaczego mózg zapamiętuje obciachową sytuację sprzed dekad, a nie pamięta o ważnym spotkaniu w najbliższym czasie?

Zobacz, jaką logiką kieruje się mózg i przekonaj się, co można zrobić, by lepiej zapominać i pamiętać.


małe1. Możesz zapamiętywać nowe rzeczy, tylko dlatego, że zapominasz nieważne

To mózg decyduje, co jest ważne a co nie. To od niego zależy, jakie informacje zapamięta i gdzie je przechowa. Pamiętasz dzień ślubu lub stresujące wydarzenia, mózg nie pozbędzie się tych wspomnień. Jednak codzienne sprawy mózg zapomina, by nie marnować miejsca. Nazywa się to efektem gumki.

1


2. Możesz zmusić mózg, by coś zapamiętał

Nasz mózg nas ochrania i pomija i nie pamięta wszystkich drobnych zdarzeń z dnia, ponieważ byśmy zwariowali. Jeśli chcesz coś zapamiętać, opowiadaj o tym, jakbyś rozmawiał z kimś. Można też powtarzać tę czynność, tak by się utrwaliła.

2


3. Masz wiedzę, o której nawet nie wiesz

Kiedy osoba chora na amnezję otrzymała kilka słów do nauczenia się ich na pamięć, nie mogła wypełnić tego zadania. Jednak, gdy otrzymał listę zdań, którą miał wypełnić właśnie tymi słowami, poradził sobie od razu. Dlaczego? Nasz mózg pamięta wiele, a my nawet nie mamy pojęcia.

Kolejne ciekawostki znajdziesz na następnej stronie!

3

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply