Wygląd tych stworzeń zapiera dech w piersiach! Nie przybyły z kosmosu, lecz żyją wśród nas. Wystarczy tylko dobrze ich poszukać

Owady to niezliczona grupa stawonogów, która ma olbrzymie znaczenie w przyrodzie.

Do tej ogromnej gromady zalicza się zarówno żyjątka pożyteczne, szkodniki, komensale oraz pasożyty. Nie wiadomo, ile gatunków dokładnie występuje na kuli ziemskiej, gdyż sporo z nich nie zostało opisanych, a tysiące wciąż jest nieodkrytych. Naukowcy kłócą się o ich szacunkową liczbę. Ocenia się, że na naszej planecie jest od 5 do 30 milionów gatunków owadów.

Stworzenia te są bardzo zróżnicowane ekologicznie i zasiedlają najrozmaitsze siedliska. Żyją na lądzie, w wodzie, w odchodach zwierząt, w padlinie, w drewnie czy w organizmach roślinnych i zwierzęcych. Można spotkać je zarówno w strefach zimnych, jak i bardzo gorących. Potrafią szybko się rozprzestrzeniać i rozmnażać. Ludzie zazwyczaj patrzą na owady negatywnie, bowiem kojarzą się im ze szkodami, jakie wyrządzają.

Jak dobrze wiadomo, niektóre gatunki niszczą uprawy, gryzą ludzi, przenoszą groźne choroby, pasożytują na ludziach i zwierzętach. Nie należy zapominać o pozytywnym znaczeniu tych małych żyjątek, a jest ich równie dużo, jak nie więcej. Owady zapylają większość roślin użytkowych, poprawiają strukturę gleby, oczyszczają ziemię z martwych resztek organicznych czy produkują surowce takie jak wosk i miód.

Przejdź na kolejne strony, by zobaczyć gąsienice, które zachwycają swym wyglądem. Nie będziesz mógł się napatrzeć!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : .orrazz.com, itsnature.org

Reply