Nie uwierzysz jakimi dwoma kryteriami kierują się ludzie, gdy pierwszy raz cię poznają! Ocena trwa zaledwie kilka sekund!

Kiedy spotykamy kogoś pierwszy raz, chcemy zawsze dobrze wypaść. Staramy się neutralnie wypowiadać i zachowywać przyzwoicie, zwłaszcza jeśli zależy nam na opinii drugiej osoby. Jednak sami mamy tendencję do oceniania innych w kilka chwil. Nie wiesz do końca dlaczego, ale po paru sekundach masz już opinię o innej osobie i naprawdę ciężko ją zmienić. 

Dlaczego? Zajmujące się od 15 lat badaniami na temat ludzkich zachowań – profesor Amy Cuddy oraz psychologowie Susan Fiske i Peter Glick, odkryli pewne wzorce i podzielili się nimi ze światem.


datingyouths.com

handshakeLudzie, gdy spotykają kogoś nowego, podświadomie zadają sobie dwa pytania:

  • Czy mogę zaufać tej osobie?
  • Mogę szanować tę osobę?

Badania wykazały, że większość ludzi, zwłaszcza w kręgach zawodowych przykładada większą uwagę do kompetencji danej osoby. Ma to sens, zwłaszcza w relacjach zawodowych, kiedy trzeba ufać sobie nawzajem co do umiejętności. Czy „nowy” poradzi sobie z obowiązkami i nie przyniesie strat.

the7sisters.com

LetMeImpress-lg


Z punktu widzenia ewolucji jest to bardzo ważne. Musieliśmy zawsze szybko oceniać czy osoba, która przybyła nie zabija i nie okradnie nas, czy nie wywoła pożaru, bo nie dopilnuje ognia. Według badaczy przesadzanie i stawianie się w najlepszym świetle też nie jest dobre. Osoba bez skazy wzbudza obawy, że albo się przecenia albo coś ukrywa.

Dlatego już w pierwszych chwilach spotkania trzeba stworzyć wizerunek godnego zaufania i dobrego człowieka, będzie to procentowało, nawet przy drobnych potknięciach. 

proverbs3110-hiswoman.blogspot.com

unnamed

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply