Jakość powietrza w metropoliach jest tak słaba, a deficyt przyrody tak duży, że w europejskich i azjatyckich miastach powstają pionowe lasy!

Projektowaniem tzw. pionowych lasów zajmuje się Stefano Boeri, włoski architekt i miłośnik nietuzinkowych rozwiązań. Pionowe lasy, to nic innego, jak specjalne wieżowce, których głównym celem jest stanowić miejsce do rozrostu dla różnej roślinności: traw, krzewów, kwiatów, ale też potężnych wieloletnich drzew.

Pierwsze projekty Stefano Boeri zostały już zrealizowane: to dwa budynki położone w Mediolanie o nawie Bosco Verticale . Budynki liczą po około 80 i 100 metrów, a łącznie pokrywa je prawie 800 drzew i ponad 16 tysięcy innych roślin!

Oczywiście wieżowce są nieocenione dla ekologii miasta, ponieważ produkują tlen i pochłaniają hałas. Nic więc dziwnego, że szwajcarska Lozanna również chce mieć takie budynki, a także ich budowa planowana jest w dalekich Chinach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : deadbees.net, it.luxuryestate.com, wikipedia.org

Reply