Dziwny płaszcz papieża Franciszka wywołał zamieszanie w sieci! Czy papież zmienia styl?

„Chronić każde życie” – pod tym hasłem odbyła się pielgrzymka papieża Franciszka do Japonii.

W Kraju Kwitnącej Wiśni Franciszek przebywał od 23 do 26 listopada. Była to jego 32. podróż zagraniczna. Papież odwiedził między innymi Hiroszimę i Nagasaki oddając hołd ofiarom bomby atomowej. Spotkał się również z ludźmi, którzy zdołali przetrwać tę tragedię. 38 lat wcześniej w tym miejscu pojawił się również Jan Paweł II.

Z Pałacu Cesarskiego Ojciec Święty udał się na spotkanie z młodzieżą, które odbyło się w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Tokio. Wówczas podarowano papieżowi niezwykły prezent, który chętnie przyjął. Mowa tu o niebiesko-różowym płaszczu. Widniał na nim wizerunek papieża, kwiat wiśni, który miał symbolizować gotowość papieża i Japonii do dialogu, oraz słowa w różnych językach, które po przetłumaczeniu oznaczały: wdzięczność, módlmy się razem, niech nastanie pokój, cieszymy się, że jesteś papieżem oraz co można zrobić, aby dać ofiarą katastrofy nadzieję?

Papież Franciszek znany ze swojej otwartości i przyjaznego usposobienie przyjął prezent z uśmiechem i od razu nałożył go na siebie. Płaszcz dość mocno kontrastował z jego białymi szatami, jednak Franciszkowi to kompletnie nie przeszkadzało. Z dumą go nosił i szeroko uśmiechał się do fotoreporterów. Podarowany płaszcz to tradycyjne japońskie nakrycie o nazwie happi. Zazwyczaj nosi się je tylko podczas festiwali. Pierwotnie na płaszczu widniał herb rodziny, a nakrycie nosili służący. Strażacy także wkładali happi. Symbol na plecach zdradzał formacje, do jakiej dany strażak należał.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply