Przelatując helikopterem nad dżunglą, zobaczyli dziwną osadę. Gdy bardziej przyjrzeli się konstrukcji, wiedzieli, że nie należy się do niej zbliżać!

Najpoważniejszym zagrożeniem dla rdzennych ludów Amazonii są poszukiwacze złota. Górnicy niszczą środowisko naturalne i zatruwają wodę rtęcią, ale też przynoszą do dżungli zarazki chorób, a choroby są największym zagrożeniem wszelkich dzikich ludów, gdyż ludzie pierwotni nie są w żadnym stopniu na nie uodpornieni.

yanomami-5

Indian w Ameryce Północnej w ogromnym stopniu unicestwiły właśnie europejskie choroby, więc antropolodzy obawiają się o to, by podobnie nie stało się z rdzennymi mieszkańcami Brazylii i Wenezueli. Davi Hutukara, szaman Yanomami, którego wyznaczono do kontaktu ze światem zewnętrznym, apeluje więc, by pozostawiono jego lud w spokoju:

Tereny Amazonii są miejscem życia pierwotnych Indian i muszą być chronione. Cały świat musi wiedzieć, że oni są w swoim lesie, u siebie, a władze muszą szanować ich prawo do spokojnego życia tam.

yanomami-4

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : paraloscuriosos.com, terredamerica.com, wikipedia.org

Reply