Ciekawostki z życia polskich noblistów, jakich nie znałeś. Gdyby pisano o tym w podręcznikach, każdy z pewnością, by po nie sięgał

1. Maria Skłodowska-Curie – fizyka 1903 r. oraz z chemia 1911 r.

Polka jest nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, jedyną kobietą, która otrzymała Nobla w dwóch dziedzinach. Była też matką drugiej na świecie noblistki z chemii – Ireny Curie. Była także pierwszą panią profesor w męskim świecie nauczania wyższego. Przyjaźniła się z Albertem Einsteinem, a wielu naukowców twierdzi, że to dzięki niej zrobił światową karierę. Pisali do siebie listy, ona po francusku, on po niemiecku. Maria z mężem Piotrem tworzyli bardzo udane, zgodne i kochające się małżeństwo, śmierć Piotra była dla chemiczki wielką tragedią, którą przeżywała długo. Maria Skłodowska była jedną z pierwszych kobiet, która posiadała prawo jazdy i biegle władała 5 językami.

 

2. Henryk Sienkiewicz – literatura 1905 r.

Sienkiewicz, wbrew temu, co sądzi wiele osób, nie otrzymał Nobla za powieść „Quo vadis” ale za całokształt twórczości. Gdy debiutował, jego nazwisko zostało przekręcone w druku i na okładce można było przeczytać nazwisko „Stankiewicz”. Pisarz był niski, co sprawiało, że był dosyć zakompleksiony na tym punkcie. Wywodził się z Tatarów (od strony ojca) i pieczętował się herbem Orczyk z wizerunkiem łabędzie. Wszystkie jego żony – trzy- miały na imię Maria.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply