Ciekawostki z życia polskich noblistów, jakich nie znałeś. Gdyby pisano o tym w podręcznikach, każdy z pewnością, by po nie sięgał

3. Władysław Reymont – literatura 1924 r.

Reymont talent do opowiadania odziedziczył prawdopodobnie po matce, która wywodziła się z ubogiej krakowskiej szlachty i miała dar do opowiadania barwnych historii. Jego ojciec był kościelnym organistą. Rodzice chcieli, by Władysław został księdzem, co nie przypadło mu do gustu. Reymont często się przeprowadzał, dużo podróżował i imał różnych zajęć. Był nawet aktorem w wędrownych trupach teatralnych.

 

4. Czesław Miłosz – literatura 1980 r.

Miłoszowi szkoła tak się nie podobała, że uczęszczał do niej tylko miesiąc, a potem uczyła go matka i guwernantka. Co ciekawe, Miłosz wcale nie był małym zahukanym dzieckiem, ale awanturnikiem, który wdawał się w bijatyki na korytarzach. Na polonistyce wytrzymał całe trzy tygodnie. Kiedy odwiedził Gałczyńskiego w sprawie tekstu, jaki starszy poeta miał oddać do radia, gdzie znów pracował Miłosz, Konstanty przyjął go zupełnie nago z książką Horacego w dłoni. Szymborska wspomina, że Miłosz zawsze chętnie i szybko wcinał schabowego z kapustą. Lubił też wciąć hamburgera czy wypić kieliszek wódki.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply