Wielkanocne tradycje, czyli świąteczna różnorodność w wydaniu Polaków. Poznajcie najciekawsze zwyczaje Górali, Kaszubów, Ślązaków i nie tylko 

Kujawko-pomorskie tradycje

Najbardziej znany zwyczaj z północy Polski to topienie Judasza. W Wielką Środę młodzież szkolna przygotowuje słomianą kukłę Judasza, by dokonać symbolicznego sądu na nim. Wpierw nietypowy manekin jest skuwany w łańcuchy i wleczony po okolicy, by podkreślić jego hańbiący czyn. Później Judasza topi się w okolicznych akwenach (rzekach, stawach).

 

Małopolskie legendy

Mieszkańcy Galicji od dawien dawna wierzą, że w nocy między wielkanocną niedzielą a poniedziałkiem, przychodzą do ich domów duchy, zjawy i czarty. Charakterystyczne jest to, że są one niemowami, co ma przypominać o biblijnych żydowskich wysłannikach, którzy nie dali wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa i przez to stracili głos. By nie podzielić ich losu, należy zostawić im prezenty.  W Wieliczce nieopodal Krakowa istnieje jeszcze zwyczaj Siudej Baby. Jest to postać (dziś zazwyczaj mężczyzna przebrany za kobietę) z osmoloną twarzą, która chodzi po ulicach i brudzi sadzą innych. Oczywiście można się wykupić drobną opłatą.

 

 

Podlaskie zabawy

Z Podlasia wywodzi się tradycja dwóch wielkanocnych zabaw: wybijania jajek i ich toczenia. Pierwsza z nich polega nas stukaniu się surowymi jajkami – wygrywa ten, którego jajka przetrwa to starcie. Toczenie jajek to zabawa plenerowa, głównie dla dzieci. Ustawia się jajka na wzniesieniu i pozwala im swobodnie toczyć na dół. Właściciel zwycięskiego jajka zostaje nagrodzony koszem słodyczy.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : pl.wikipedia.org, tuudi.net, gazetakrakowska.pl, onet.pl, polki.pl

Reply