Ta poniżająca bożonarodzeniowa tradycja przetrwała do dziś! Żony musiały paść na kolana przed mężami i prosić ich o wybaczenie

Boże Narodzenie to jedno z najczęściej obchodzonych świąt na świecie. Co kraj to obyczaj i w różnych zakątkach świata obchodzi się je nieco inaczej.

Na przykład w Argentynie wigilijną koalicję często zastępuje grill, a w Japonii tradycją jest zjedzenie w Wigilię kurczaka w fast foodzie. Tradycje i obyczaje zmieniają się na przestrzeni lat. Podobnie było i w naszym kraju. Wigilia na starodawnej polskiej wsi czerpała nie tylko z chrześcijańskiej tradycji, ale również z obrzędowości pogańskiej.

Niedawno w internecie pojawiło się pewne zdjęcie, które narobiło niezłego zamieszania. Przedstawia pięciu mężczyzn stojących przy ścianie. U ich nóg klęczą kobiety, ich żony. Zdjęcie dla dzisiejszego odbiorcy może wyglądać dość dwuznacznie, jednak 100 lat temu nie było niczym niezwykłym. Na przełomie ostatniego stulecia w krajach anglosaskich panowała tradycja, która w XXI wieku na pewno by nie przeszła. W Boże Narodzenie kobiety miały obowiązek klęknąć przed swoimi mężami i przeprosić ich za wszystkie błędy, które popełniły w ciągu roku.

Z czasem ta tradycja zniknęła, jednak w internecie można przeczytać, że w niektórych regionach jest jeszcze wciąż praktykowana. Przybiera ona jednak nieco inną formę. Jest to raczej forma zabawy i przekomarzania się z dawnego zwyczaju. Tak czy inaczej, zdjęcie wywołało sporą sensację. Była to oczywiście rażąca dyskryminacja, gdyż mężowie nie mieli obowiązku przepraszania swoich małżonek, które zazwyczaj były bardzo posłuszne i przeważnie nie miały za co przepraszać. Tradycja jednak to tradycja. Raz w roku należało paść na kolana i prosić o wybaczenie (nawet, jeśli się nic złego nie zrobiło).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply