5 błędów, które popełniamy, gdy uczymy się czegoś nowego. Znamy sposób, jak się ich ustrzec!

Każdy, nawet profesjonalista, zaczynał od podstaw. Musiał powoli i mozolnie nauczyć się podstawowych nut, by stać się wirtuozem gry. Każdy z nas musi bądź chce nauczyć się czegoś nowego: programu do edycji zdjęć, języka obcego czy posiąść inne umiejętności.  Jak to się z reguły kończy? Jeśli jesteś w większości, to naukę nowej rzeczy porzuciłeś, gdy spiętrzyły się kłopoty. Z jakiegoś powodu nie szło ci tak szybko, jak oczekiwałeś, i to zupełnie cię znudziło i zniechęciło. 

Jest wiele błędów, które prowadzi do porzucenia nowych rzeczy. Dlatego warto poznać 5 najczęstszych problemów i sposoby, jak się ich ustrzec.


bl n5


1. Niesprecyzowany cel

Jeśli nie określisz konkretnie i precyzyjnie celu, po co robisz daną rzecz i do czego ona zmierza, to będzie ci ciężko się zmotywować do działania. Cel warto określić z konkretną datą. Jeśli uczysz się grać na instrumencie, nie zakładaj, że kiedyś zagrasz dla dziewczyny. Sprecyzuj cel – uczysz się grać, żeby wystąpić przed nią na jej urodzinach albo na świętach. Zaczynasz uczyć się języka? Zamiast myśleć, że uczysz się, bo kiedyś ci się przyda, załóż, że pojedziesz na wakacje do tego kraju i chcesz się swobodnie tam czuć.

bledy


2. Chcesz rezultatów od razu

To błąd, który popełniają praktycznie wszyscy. Nie jesteśmy świadomi, ile etapów ma droga od ucznia do mistrza. Nie da się tego przeskoczyć. Zamiast próbować nauczyć się od razu całej piosenki, lepiej uczyć się jej fragmentu, a gdy się udaje, przechodzić do następnego. Podobnie jak z nauką języka – jeśli nie nauczysz się podstawowych słów, nie przeprowadzisz całej rozmowy. Nie da się zarobić 100 milionów, jeśli nie umiesz zarobić tysiąca.

mistake2

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply