Poznajcie historię Miriam, kobiety która przez całe życie szukała śladów zaginionej podczas Holokaustu rodziny

Wojna zawsze przynosi ból, cierpienie i rozpacz. Jest tragedią całych narodów i pojedynczych osób, które latami żyją dramatycznymi wydarzeniami, wspominając utraconych bliskich lub mając nadzieję, że cudem udało im się przeżyć. 

Wśród osób, które miały szczęście przeżyć II Wojnę Światową i trwający w jej ramach Holokaust jest Miriam Shapiro. Kobieta urodziła się w Niemczech Zachodnich w żydowskiej rodzinie, a kiedy Hitler rozpoczął działania zbrojne w Europie miała zaledwie 4 lata. Choć była jeszcze bardzo mała, to dobrze zapamiętała rodziców i rodzeństwo, a kiedy dorosła to robiła wszystko, by odnaleźć informacje o ich losie. Niestety na odpowiedź przyszło jej czekać prawie 80 lat.


holo-pas


Rodzino Shapiro liczyła sobie 5 członków: rodziców i trójkę dzieci. Najstarszy był chłopiec imieniem Otto, środkowym dzieckiem była Miriam, a najmłodszym słodka Edith. Ich dramat rozpoczął się jeszcze przed pierwszym września 1939 roku, ponieważ w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku miał miejsce w Niemczech pogrom Żydów, nazwany później „Kryształową Nocą”. Hitlerowcy pojmali wtedy państwo Shapiro, Otto i Edith, ale Miriam udało się skryć przed oprawcami.

Stare fotografie to jedyna pamiątka przedwojennych czasów

Un-superviviente-del-Holocausto-encontro-estas-viejas-fotografias-01


Miriam oddzielona od swoich bliskim stała się jednym z tysięcy dzieci, którym udało się uniknąć spotkania z nazistowskim katem. Jako dziewczynce łatwiej jej było ukryć swoje żydowskie pochodzenie. W przetrwaniu wojny oraz pierwszych lat po jej zakończeniu pomogła jej rodzina Flux’ów, która opiekowała się żydowskimi sierotami. Gdy Miriam dorosła to rozpoczęła poszukiwania jakikolwiek wieści o losach jej bliskich.

Miriam najbardziej tęskniła za swoim starszym bratem o imieniu Otto

Un-superviviente-del-Holocausto-encontro-estas-viejas-fotografias-03


Na przestrzeni lat udało jej się ustalić, że matka zaginęła, a ojciec zmarł w obozie koncentracyjnym na niecały miesiąc przed jego wyzwoleniem. Niestety zrozpaczonej kobiecie nie było dane natrafić na wzmiankę o losach rodzeństwa. I kiedy już straciła nadzieję, że jeszcze kiedyś dowie się na ich temat prawdy, przypadkowo natrafiła na fotografie, które dały jej odpowiedź, co spotkało jej brata.

Ojciec Miriam zginął w obozie w Dachau

Czego dowiedziała się kobieta? Dalsza część jej historii już na drugiej stronie. 

Un-superviviente-del-Holocausto-encontro-estas-viejas-fotografias-02

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło :

Reply