W bohaterskim zrywie chcieli wyzwolić swoją stolicę, a Hitler w odwecie zrównał miasto z ziemią. Zdjęcia walczącej i zniszczonej Warszawy poruszą każdego

Sprawa nie jest przegrana, dopóki ma kto o nią walczyć.

II Wojna Światowa przyniosła Europie i jej mieszkańcom wielkie cierpienie oraz na zawsze zmieniła losy kontynentu. Naziści pod wodzą Hitlera wymordowali miliony ludzi i zniszczyli najcenniejsze zabytki w wielu miastach Starego Kontynentu, ale nie złamali ducha w ciemiężonych narodach.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00, zwanej godziną „W”. Warszawscy zmęczeni życiem pod butem okupanta, postanowili oswobodzić swoje miasto, choć wróg był znacznie lepiej uzbrojony.  Powstanie zorganizowała Armia Krajowa, która miała świadomość, że jeśli Polacy sami nie oswobodzą stolicy, to zrobi to za nich Armia Czerwona, niosąca komunizm na swych sztandarach.

Powstańcom brakowało wszystkiego, a przede wszystkim broni i amunicji. Nie każdy walczący szedł w bój mając broń, co pokazuje, jak heroiczna była ta walka, powodowana wielką miłością do ojczyzny i chęcią jej oswobodzenia z rąk nazistów. Powstanie trwało 63 dni i upadło 3 października, stając się jedną z najważniejszych kart w historii narodu polskiego.

Hitler był wściekły na Polaków, że zdecydowali się powstać przeciwko jego władzy. Odwet na warszawiakach był więc straszny: stolica Polski została ograbiona i niemal doszczętnie spalona, gdyż 85% jej powierzchni pokryły gruzy.

Bohaterstwo i upór Polaków przeszły do historii. Naród znad Wisły nie tylko postawił się Führerowi, ale także odbudował swoją stolicę, choć praktycznie przestała istnieć. By uczcić to poświecenie tysięcy ludzi, zapraszamy do obejrzenia wyjątkowych zdjęć zrobionych podczas Powstania warszawskiego. Niech te fotografie przypomną, jakim piekłem była II Wojna Światowa i nierówna walka z okupantem.

Zdjęcia z Powstania warszawskiego to niezwykłe świadectwo historii, obok którego nie można przejść obojętnie. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : bowshrine.com, wikipedia.org

Reply