Naukowcy dowodzą: drzemki w ciągu dnia poprawiają ogólny stan zdrowia i wprawią w dobre samopoczucie!

Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ jest czasem odpoczynku i regeneracji sił. Jego brak może prowadzić do poważnych zaburzeń, więc spać musi każdy.

Sen to nie tylko wymóg, ale i przyjemność, której wielu lubi się oddawać w środku dnia. Do tej pory osoby takie postrzegane były jako leniuchy, ale naukowcy dowodzą, że krótkie i regularne drzemki popołudniami bardzo pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Poprawiają jego funkcjonowanie oraz uspokajają psychicznie.


sen-pas


Jeśli czujecie, że oczy wam się kleją do snu pomimo wczesnej pory to nie walczcie ze sobą, tylko ustawcie budzik na 30-45 minut i bez wyrzutów sumienia idźcie się zdrzemnąć. Czas temu poświęcony na pewno nie będzie zmarnowany, a korzyści takiej drzemki przedstawiamy poniżej.

1. Wyostrzenie funkcji poznawczych

60-90 minutowa drzemka w ciągu dnia poprawi sprawność działania naszego mózgu na najbliższe 24 godziny.

embeddedIMG_nappping_850px_1-600x600


2. Poprawa pracy serca

Badania przeprowadzone na Harvardzie dowodzą, że osoby ucinające sobie 30 minutową drzemkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, rzadziej chorują na serce w kolejnych latach.

embeddedIMG_nappping_850px_2-600x600


3. Redukcja stresu i napięć

Zmęczenie powoduje stres, co sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni. Badania przeprowadzone w 2012 roku wykazały, że hormony stresu są silniej wydzielane u osób, które nie posypiają w dzień, dlatego krótki sen pomoże nam zredukować negatywne napięcie.

embeddedIMG_nappping_850px_3-600x600


4. Zmniejszenie apetytu

Kiedy jesteśmy zmęczeni zaczynamy być też źli i szukamy ukojenia jedzeniu, często wybierając wtedy niezdrowe produkty. Dlatego zamiast podwyższać sobie poziom energii hamburgerem, lepiej przespać się 15-20 minut.

Jak jeszcze wpływa na człowieka popołudniowa drzemka i jak poprawić jej jakość? Koniecznie przeczytajcie drugą stronę.

embeddedIMG_nappping_850px_4-600x600

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : littlethings.com

Reply