Bieda i ciężka praca, tak wyglądało życie dzieci sto lat temu. Kolekcja zdjęć przenosi nas w zupełnie inny świat, gdzie 4-latki pracowały od świtu

Większość rodziców pracuje ciężko, by zapewnić byt swoim dzieciom, jeszcze sto lat temu dzieci pracowały równo z dorosłymi.

W krajach rozwiniętych dzieci nie mogą pracować, istnieje obowiązek szkolny i dziecko do 16 roku życia musi się uczyć, a nie zarabiać. Oczywiście drobne prace, zarabianie kieszonkowego nie jest zakazane. Jednak praca „na pełen etat” jest niemożliwa. To rodzice są odpowiedzialni za utrzymanie swoich dzieci, a gdy to jest nie możliwe, pomaga im państwo.

 

Kraje, w których dzieci muszą pracować, są piętnowane. W Chinach czy Indiach gdzie panuje bieda, nawet już kilkulatki muszą pracować, by wesprzeć rodzinę i zarobić na własne utrzymanie. Nie ma norm pracy, godzin na odpoczynek czy jedzenia. To łamie serce i sprawia, że wiele organizacji podejmuje się walki z wyzyskiem dzieci. Bo inaczej nie można nazwać tego, jak traktowane są maluchy.

Zdjęcia odnalezione w kolekcji Media Durum World pokazują jak żyły dzieci w Ameryce przed stu laty (1910/1922). Kiedy były za małe, by obsługiwać maszyny, musiały się po nich wspinać lub szukać innej pracy. Nie miały wyjścia, gdy nie mogły zarobić na jedzenie, chodziły głodne, mało kto przejmował się ich losem.

Na zdjęciu poniżej widać chłopców, którzy mają mniej niż 7 lat. Aby obsłużyć maszynę z nićmi, muszą się po niej wspinać. Jak widać, chłopiec na pierwszym planie jest mały i bosy, jego ubranie jest potargane, zapewne to jest wszystko, co posiada. Chłopak na drugim planie ma buty, widać, że lepiej mu się powodzi.

Kolejne zdjęcia znajdziecie na następnych stronach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : thesun.co.uk

Reply